.
.
.

برای نخستین بار در آمریکا.. پی‌گرد قانونی یک پزشک به اتهام ختنه دختران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک پزشک آمریکاییی متهم است که در 12 سال گذشته، تعدادی از دختران را ختنه کرده است. در صورت اثبات این اتهام، این پزشک به حبس ابد محکوم خواهد شد.

به گزارش نشریه بریتانیایی گاردین، در اتفاقی که به نظر می‌آید اولین نمونه از نوع خودش باشد، یک پزشک اورژانس در ایالت میشیگان آمریکا متهم شده است که دختران 6 تا 8 سال را ختنه کرده است. او این اتهامات را رد کرد.

جومانا ناگراوالا 44 ساله، پنج‌شنبه 13 آوریل 2017 در دادگاه حاضر شد و در صورتی که اتهامات وارده به او ثابت شوند، به زندان ابد محکوم خواهد شد.

دادستان او را متهم کرده که طی 12 سال گذشته در مطب خود در منطقه لیوونیا در دیترویت، اقداماتی را انجام داده که منجر به ختنه اعضای تناسلی بیمارانش شده است.

مقامات وزارت دادگستری آمریکا روز پنج‌شنبه 13 آوریل اعلام کردند گمان می‌رود خانم جومانا ناگراوالا اولین کسی باشد که بر اساس قانون ضد ختنه زنان که در سال 1996 تصویب و در سال 2013 تعدیل شد، مورد اتهام قرار گرفته است.

ختنه زنان، نوعی از وحشیانه‌ترین شکل‌های خشونت بر علیه زنان به شمار می‌رود. یک وکیل آمریکایی به نام دانیال لیمیش در این‌باره گفت: «این یک جنایت فدرالی خطرناک در ایالات متحده آمریکاست. این اقدامات جایی در جوامع مدرن ندارد و کسانی که به ختنه زنان اقدام کنند، به موجب قوانین فدرال مورد تعقیب قرار خواهند گرفت».

بخش تحقیقات وزارت امنیت داخلی آمریکا، پس از دریافت اطلاعاتی مبنی برا اقدام جومانا ناگراوالا به ختنه دختران و زنان، این پرونده را به دادگاه ارسال کرد. او متهم است دختران را ختنه کرده و اعضای تناسلی آنها را تخریب کرده است.

بازجویان با تعدادی از این دختران که 7 سال سن دارند، در مینه‌سوتا ملاقات کرده و آنها اعتراف کرده‌اند که عمل ختنه بر روی آنها توسط جومانا ناگراوالا در فوریه سال جاری انجام شده است. بررسی مکالمات تلفنی، صورتحساب‌های هتل و همچنین دوربین‌های مراقبتی نشان داد، تعدادی از دختران برای این منظور، به همراه مادرانشان به میشیگان سفر کرده‌اند.

با این حال جومانا ناگراوالا اتهامات وارده را رد کرده و گفته که از قبل اطلاع داشته این امر در ایالات متحده آمریکا ممنوع است.

از سوی دیگر، جاها دوکریه، کنشگر سرشناس اهل گامبیا که خود یکی از قربانیان ختنه زنان است و در زمینه ممنوعیت ختنه زنان در جهان فعالیت می‌کند، از ارجاع پرونده جومانا ناگراوالا به دادگاه استقبال کرد و ناگراوالا را مثالی توصیف کرد که یک مشکل مستمر را به یاد مردم خواهد آورد. دوکریه تاکید کرد: «ما خواهان محاکمه افراد نیستیم، ما خواهان ممنوعیت ختنه زنان هستیم. این موضوع نباید رخ دهد، نه در آمریکا و نه در هیچ جای دیگری».