.
.
.

وزیر امور خارجه فرانسه: سخنان بشار اسد درباره بمباران شیمایی دروغ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ژان مارک ایرو، وزیر امور خارجه فرانسه، سخنان بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه درباره بمباران شیمیایی خان شیخون را دروغ خواند.

بشار اسد بمباران شیمیایی را «یک ادعای صد در صد ساختگی» دانسته بود. شهرک خان شیخون در استان ادلب، روز 4 آوریل هدف حمله شیمیایی قرار گرفت که طی آن حدود 100 تن کشته و 400 تن دیگر زخمی شدند. بخش اعظم قربانیان این حمله را کودکان تشکیل می‌دهند.

آمریکا و غرب، نظام بشار اسد را مسئول این حمله می‌دانند. به گفته مقام‌های آمریکایی هواپیماهایی که این بمباران شیمیایی را انجام داد‌ه‌اند، از پایگاه هوایی الشعیرات به پرواز درآمده بودند. از این رو ایالات متحده، پایگاه هوایی الشعیرات را با 59 موشک کروز توماهوک، هدف قرار دادند.

ژان مارک ایرو، روز جمعه 14 آوریل 2017، در نشست خبری به همراه وانگ‌یی، وزیر امور خارجه چین در پکن حاض شد و گفت: «زمانی که صحبت‌های بشار اسد را شنیدم، عمیقا احساس ناراحتی کردم. آن‌چه شنیدم تماما دروغ و صد در صد تبلیغات بود، این کار صد در صد توحش و تمسخر دردآوری بود. ما باید به این وضع پایان دهیم و برای اینکار نیاز به یک آتش‌بس حقیقی است».

ایرو افزود: «ویرانی گسترده‌ای که در سوریه رخ داد، یک موضوع خیالی نیست؛ یک واقعیت است».

وزیر امور خارجه فرانسه از موضع چین به عنوان عضو دائم شورای امنیت تشکر کرد و آن را موضعی «مستقل و حکیمانه» توصیف کرد.

پیش از این بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، در گفتگو با فرانس‌پرس، بمباران شیمیایی خان‌شیخون را یک «ادعای ساختگی» برای توجیه حمله موشکی ایالات متحده آمریکا به یک پایگاه ارتش سوریه توصیف کرده بود.

بشار اسد، بمباران شیمایی را در حالی یک ادعای ساختگی می‌داند که پنج‌شنبه 13 آوریل، دانشمندان بریتانیایی در سازمان منع تسلیحات شیمیایی اعلام کردند، نمونه‌هایی که از محل وقوع بمباران شیمیایی برداشته شده‌اند، نشان می‌دهد در این حمله از گاز سارین استفاده شده است.

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه، نیز پیش از این خواستار استمرار اقدام نظامی آمریکا در سوریه و مشارکت بین‌المللی در این عملیات شد. اولاند، بمباران پایگاه الشعیرات در سوریه را واکنشی از جانب آمریکا دانسته و گفته بود: «اینک لازم است این اقدام با مشارکت بین‌المللی و در چهارچوب سازمان ملل متحد، استمرار یابد تا بتوان تحریم، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را تا آخرین مرحله پیش برده و این رژیم را از استفاده مجدد از تسلیحات شیمیایی برای نابودی ملت سوریه، باز داریم».