.
.
.

لاوروف: واشنگتن حمله به سوریه را تکرار نمی‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مذاکرات سه‌جانبه وزرای امور خارجه روسیه، ایران و رژیم سوریه جمعه 13 آوریل در مسکو بر گزار شد. سرگئی لاوروف، وزی امور خارجه روسیه به ولید المعلم، همتای سوری خود اطمینان داد در دیدار با رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا به این توافق رسیده که ایالات متحده دیگر به مواضع رژیم سوریه حمله نکند.

چند ساعت پس از سفر تیلرسون به مسکو، لاوروف با المعلم در این شهر دیدار و در باره پیامد‌های حمله آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات گفتگو کرد.

قرار است محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم روز جمعه به این گفتگوها بپیوندد.

بدون تردید در این مذاکرات موضوع حمله آمریکا، بمباران پایگاه الشعیرات و محکومیت سوریه در محافل بین‌المللی هم مورد بحث قرار خواهد گرفت.

آمریکا روز پنجشنبه 6 آوریل، پایگاه هوایی الشعیرات در استان حمص سوریه را با 59 موشک کروز توماهوک، هدف قرار داد. این اقدام در واکنش به حمله شیمیایی روز 4 آوریل به شهرک خان شیخون در استان ادلب بود که آمریکا و غرب رژیم سوریه را عامل این حمله می‌دانند.

دیدار مجدد روس‌ها و ایرانی‌ها در حالی برگزار می‌شود که دو طرف برسر سوریه اختلاف‌هایی دارد و اقدامات رژیم این کشور هم آن‌ها را در وضعیت دشواری قرار داده است.

روس‌ها به شدت درگیر تلاش‌های دیپلماتیک هستند، در حالی‌که غربی‌ها به آنها فشار می‌آورند تا اسد را کنار بگذارند.

در همین حال فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه از واشنگتن خواست از فرصت به دست آمده به خاطر ناتوانی روسیه در مقابله با حمله آمریکا و اشتغال ایران به انتخابات ریاست جمهوری استفاده کرده و راه‌حلی اساسی برای بحران سوریه پیدا کند.