.
.
.

ازبكستان قبلا درباره متهم حمله تروريستى سوئد هشدار داده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر امور خارجه ازبکستان اعلام كرد که كشورش قبلا از طريق سرويس‌هاى اطلاعاتى كشورهاى غربى نسبت به خطرناک بودن رحمت عقيلوف Rakhmt Okilov متهم اصلى حمله تروريستى استكهلم در 7 آوريل جارى به سوئد هشدار داده بود.

عقيلوف در اولين جلسه دادگاه اعتراف كرده كه به دستور گروه تروريستى "داعش" در سوريه هجوم با كاميون در روز جمعه گذشته استكهلم را كه 4 كشته و 15 زخمى به جاى گذاشت، انجام داده است.

به گزارش "رويترز"، عبدالعزیز کمیلوف در اظهارتى به خبرنگاران گفت که عقيلوف پس از خروج از ازبکستان در سال 2014 و اقامت در سوئد، جذب گروه "داعش" شد.

اما وزير امور خارجه ازبكستان نگفته است که كدام دولت قرار بود اطلاعات مورد نظر درباره عقیلوف را به سوئد برساند.

"استفان هکتور"، فرمانده پلیس سوئد، روز جمعه گفت تحقیقات درباره حمله تروریستی استکهلم وارد مرحله جديدى شده و در حال حاضر مدارک و شواهد بسیاری در دسترس پلیس قرار دارد تا بتواند به تحقیق درباره این ترور بپردازد.

استفان هکتور دراین باره می‌گوید: نمی‌توانیم بگوییم که سوئد امروز در مقایسه با یک هفته پیش به مکانی کاملا امن مبدل شده، با این همه ما بیش از گذشته بر تحقیقات مقدماتی درباره حمله تروریستی اخیر تمرکز کرده‌ایم تا بدانیم که دقیقاً چه اتفاقی رخ داده و چه کسی متهم است.

طبق دستور دادستان سوئد تحقیقات گسترده‌ای آغاز شده تا در صورت وجود متهمان دیگر پلیس آنها را شناسایی کند. با این همه "آندرش رتلینگ" پژوهشگر پلیس از طولانی بودن فرآیند تحقیقات خبر داده است. او می‌گوید: "ما تصمیم داریم تحقیقات را هرچه زودتر به سرانجام برسانیم، اما تجربه‌هایمان در این زمینه نشان می‌دهد که راهی طولانی در پیش است."

پلیس سوئد پیش از این اعلام کرده بود که تحقیقات درباره حادثه تروریستی اخیر تا 1 سال طول خواهد کشید.

در حال حاضر حدود 500 کارآگاه به صورت تمام وقت در باره این پرونده مشغول به کار هستند. همچنین پلیس تمهیدات ویژه‌ای برای کاهش خطر یک حمله احتمالی دیگر در مناطق مختلف کشور درنظر گرفته است.

به گزارش رسانه‌هاى سوئد، مقامات سوئد بر اين باورند كه اقدام عقيلوف در اين هجوم كه منجر به قتل دو سوئدى، یک بلژیکی و یک بریتانیايى شد به روش جديد " داعش" موسوم به " گرگ‌های تنها" انجام گرفته كه مشابه آن طى ماه‌هاى گذشته در ديگر شهرهاى اروپا مانند برلین، پاريس و بروكسل رخ داد.

پلیس سوئد روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری اعلام کرد، که این متهم براى نيروهاى امنيتى اين كشور شناخته شده بود و قبلا در شبكه‌هاى اجتماعى با سازمان‌های افراطى، از جمله سازمان "داعش" اعلام سمپاتی كرده بود.

روزنامه كثير الانتشار سوئدى "افتونبلادت Aftonbladet"، پیشتر در گزارشى فاش كرده بود كه عقيلوف در بازجويى‌ها اقرار كرده كه اين هجوم را به دستور مستقيم مسئولان داعش در سوريه انجام داه است".

به گزارش این روزنامه، عقیلوف در همان لحظه بازداشتش در شب جمعه گذشته، به ارتكاب عمليات زير گرفتن مردم با كاميون اعتراف كرده بود.

گفتنى است پليس سوئد ساعتى بعد از این حادثه، عكس فرد مظنون را منتشر كرده و از مردم خواست در صورت مشاهده اين شخص به پلیس گزارش دهند. نزيک به نيمه شب جمعه، يك شاهد عينى از وجود عقيلوف در مغازه‌ای در منطقه مرشتا در شمال استکهلم گزارش داد و گفت که از نواحی مختلف سر و صورت دچار زخم و سوختگی است.

پلیس بلافاصله منطقه را محاصره و موفق به بازداشت متهم شد. او در صدد بود تا پس از انجام عمليات از طريق فرودگاه "آرلاندا" در استکهلم به خارج از كشور فرار كند، اما با بستن متروی استکهلم، و توقف حركت قطارها او مسيرش را تغيير داد و با اتوبوس به شمال استكهلم رفت. پس دریافت گزارش شاهد عينى مبنى بر وجود فردی مشکوک در داخل یک فروشگاه، پليس به سرعت وارد عمل شد و عقيلوف را دستگير كرد.

بنا بر این گزارش، پلیس تایید کرده که متهم يک کیف حاوی بمبی دست‌ساز را در داخل کامیونى كه دقايقى قبل از انجام عمليات دزديده بود جاسازى كرده بود.

بر اساس این گزراش این بمب دست‌ساز متشکل از بطری گاز، مواد شیمیایی، و مقادیر زيادى پیچ و مهره بود كه ظاهرا قصد منفجر كردن آن را در داخل فروشگاه "اولنس" داشت، اما با برخورد كاميون به وردوى مجتمع تجارى و توقف آن قادر به منفجر كردن کامیون نشد.

در گزارش افتونبلادت نيز آمده كه عقیلوف قبلا فيديوهايى را در تاييد گروه تروريستى "داعش" در صفحه "فيس‌بوک" خود منتشر كرد و پلیس 70 سند عليه او جمع‌آورى كرده که تروریست بودنش را ثابت مى‌كند".

دوستان عقیلوف در جريان تحقيقات به مقامات سوئد گفته‌اند که او فردى آرام بود و هيچ صحبتى درباره دين يا سياست نمی‌كرد و در بخش ساختمان‌سازی مشغول به کار بود و به فكر ارسال پول به خانواده‌اش (همسر و چهار فرزندش) در ازبکستان بود، اما از ماه ژانویه گذشته به علت خوابيدن در ساعات ادارى، از كارش اخراج شده بود.