.
.
.

شمش‌های طلای غارت شده از کویت در یک تانک عراقی پیدا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تاجر بریتانیایی خودروهای فرسوده اسقاطی، هنگامی که 5 شمش طلا به وزن هرکدامشان 5 کیلو را در مخزن سوخت یک تانک اسقاطی عراق یافت، آن‌چه چشمانش می‌دید را باور نکرد. قیمت این شمش‌های طلا بیش از دو میلیون 400 هزار دلار است.

بعدا مشخص شد که این تانک، در سال 1990 در حمله عراق به کویت شرکت داشت. تاجر هم تانک را در مزایده‌ای که سایت مشهور eBay برگزار کرده بود، خریده است.

به نوشته روزنامه بریتانیایی The Sun، تاجر که Nick Mead نام دارد، متخصص خرید خودروهای نظامی قدیمی است که خرید آن‌ها در بریتانیا و ایالات متحده، قانونی است. این تانک از نوع T-54 ساخت روسیه است که عراق آن را از روسیه می‌خرید. به نظر می‌رسد سرنشینان تانک، این شمش‌های طلا را از کویت غارت کرده و پس ازجاد شکافی در مخزن سوخت، در آن پنهان کرده‌اند.

Nick Mead 55 ساله که در Northampton در مرکز بریتانیا ساکن است، تانک را پس از خرید، در انباری قرار داد که پیش از آن 150 خودروی متنوع قدیمی دیگر قرار داده بود. این خودروهای زرهی را یا به طور مستقیم از صاحبانشان خریده یا در مزایده‌ها به دست آورده است.

او هنگامی که شمش‌های طلا را به دست آورد، به سرعت پلیس محلی را در جریان گذاشت. او پس از آن‌که از تمام مراحل پیدا کردن طلاها فیلمبرداری کرد، به روزنامه The Sun گفت: «هنگامی که پیدایشان کردم نمی‌دانستم چه کاری باید بکنم. نمی‌توانستم شمش‌ها را بفروشم بدون این‌که مورد بازخواست قرار بگیرد. از این رو به پلیس زنگ زدم و ماجرا را گزارش کردم. به سرعت دو افسر آمدند، شمش‌ها را بردند با به من رسید دادند».

اکنون پلیس در حال برسی این مساله‌ است که آیا شمش‌های طلا از آن دولت کویت است یا از آن عراق است تا به صاحبانشان بازگردانده شود. احتمال ارجح این است که شمش‌ها از کویت غارت شده باشد.