.
.
.

دو عکسی که انگیزه اصلی ترامپ برای حمله موشکی به سوریه بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های آمریکایی به نقل از مسئولان بلندپایه در دولت این کشور گزارش دادند دو عکس از حمله شیمیایی به شهرک خان شیخون در استان ادلب، انگیزه اصلی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای صدور فرمان حمله موشکی روز جمعه 7 آوریل به پایگاه هوایی الشعیرات در استان حمص بود.

حمله شیمیایی روز سه‌شنبه 4 آوریل صورت گرفت. وزارت دفاع آمریکا می‌گوید اسنادی در دست دارد که تاکید می‌کند این حمله توسط جنگنده‌های نظام اسد صورت گرفته است.

روزنامه واشینگتن پست به نقل از مسئولانی بلندپایه در دولت آمریکا گزارش داده که ترامپ پس از دیدن دو عکس (که در این خبر منتشر شده‌اند)، تصمیم به صدور فرمان انجام حمله‌ای نظامی به مواضع حکومت سوریه را گرفت؛ حمله‌ای که در نهایت به شلیک 59 موشک کروز توماهوک به پایگاه هوایی الشعیرات انجامید.

به گفته مقام‌های آمریکایی، از همین فردوگاه، هواپیماهای جنگی به پرواز در آمد که موشک‌های حامل گاز سارین را به شهرک خان شیخون شلیک کردند؛ حمله‌ای که طی آن حدود 100 غیرنظامی کشته و بیش از 400 تن دیگر مصدوم شدند.

عکس اول، کودکی را به تصویر کشیده که در اثر استشمام گاز شیمیایی، به سختی نفس می‌کشد و نیروهای امدادی در سعی می‌کنند با پاشیدن آب، از تاثیر این گاز بر او، بکاهند. عکس دوم پدری را نشان می‌دهد که دو کودک شیرخواره‌اش را که در اثر گاز شیمیایی جان خود را از دست داده‌اند، در آغوش گرفته است.

این حمله محکومیت گسترده جهانی را در پی داشت. کلنی کونوای مشاور دونالد ترامپ روز جمعه پس از حمله به پایگاه هوایی الشعیرات، گفت: «آن‌چه جهان دید، فرمانده ایالات متحده بود، او در عین حال یک پدر و پدر بزرگ است... جهان از دیدن تصاویر هولناک کودکان و جنگشان برای زندگی، شوکه شد. اما چه کسی می‌توانست در این باره تصمیم بگیرد؟ او رئیس جمهوری ما (ترامپ) است که شخصیتی بسیار قاطع دارد».

ترامپ پنجشنبه گفته بود: «هیچ کودکی و هیچ فرشته‌ای نباید رنج بکشد.. آن‌ها کودکانی زیبا هستند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم