.
.
.

بحران سوریه بر نشست وزرای خارجه گروه 7 در ایتالیا سایه می‌افکند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیران خارجه کشورهای بزرگ صنعتی موسوم به گروه هفت روز دوشنبه10 آوریل 2017 نشست سالانه خود را در ایتالیا برگزار می‌کنند.

این در حالی است که اروپا و ژاپن خواستار شفافیت آمریکا نسبت به مواضع این کشور در قبال برخی مسائل از جمله مساله سوریه هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این نشست دو روزه وزرای خارجه گروه هفت در توسکانی ایتالیا در حالی برگزار می‌شود که آمریکا یک ناو گروه رزمی نیروی دریایی خود را به دلیل تهدید‌های هسته‌ای کره شمالی از استرالیا به نزدیکی شبه جزیره کره منتقل کرده است.

علاوه بر تیره‌گی روابط روسیه با کشورهای غربی در رابطه با مسئله اوکراین و سوریه نیز بر این نگرانی‌ها افزوده است. اما برغم این تنش‌های فزاینده میان غرب و روسیه،

انتظار می‌رود که جنگ داخلی سوریه مسئله محوری این نشست خواهد شد.

ایتالیایی‌ها امیدوارند که بیانیه نهایی این نشست باعث تقویت تلاش‌های سازمان ملل برای پایان دادن به بحران سوریه و جنگ شش ساله داخلی این کشور شود.

نشست روز دوشنبه گروه هفت، این فرصت را برای ایتالیا، آلمان، فرانسه، انگلیس، کانادا و ژاپن فراهم می‌آورد تا از رکس تیلرسون، وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ در باره تعهد واشینگتن به سرنگونی بشار اسد سئوال کنند.

گفتنی است که بسیاری از اروپایی‌ها هنوز از این که واشنگتن خواهان برکناری بشار اسد است یا نه اطمینان ندارند.

برای بسیاری از کارشناسان غربی و حتی خاورمیانه این پرسش مطرح است که آیا حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی شعیرات در سوریه صرفا یک هشدار بوده یا شروع یک استراتژی جدید برای سرنگونی اسد.

این نشست وزرای خارجه گروه هفت قرار است زمینه را برای برگزاری نشست سران گروه هفت در پایان ماه مه در سیسیل ایتالیا هموار کند.

انتظار می‌رود که علاوه بر مسئله محوری بحران سوریه، مسئله لیبی و برخی مسائل نظیر تجارت و تغییرات آب و هوا در نشست وزرای خارجه در توسکانی مورد رسیدگی قرار بگیرد.