.
.
.

ویدیوی جنجالى درگیرى یک پناهنده با 3 زن پلیس سوئد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انتشار ویدیویى از درگیرى یک پناهنده با 3 زن پلیس سوئد و عدم استفاده خشونت از سوى آنان هنگام بازداشت این پناهنده متهم به آتش سوزى عمدى، واکنش بسیارى از کاربران شبکه‌هاى اجتماعى و حتى برخى سیاسیون در کشور را به همراه داشته است.

به گزارش تلويزیون سوئد SVT این حادثه در تاریخ 20 مارس گذشته اتفاق داد پس از آن‌که پلیس تماسى مبنى بر وقوع یک آتش سوزى در مسکن پناهجویان در منطقه فاگرشو FAGERSJÖجنوب استکهلم دریافت کرد. به دنبال آن یک پناهنده متهم به آتش سوزى عمدى مانع از تسلیم خود شد وبه سه زن پلیس و یک نگهبان مرکز پناهجویان حمله کرد.

تصاویر منتشر شده نشان مى‌دهد که متهم ابتدا با افراد پلیس درگیرى بدنى داشته و سپس اقدام به پرتاب سنگ به آنان کرده و شیشه ماشین پلیس را نیز با سنگ شکسته و در نهایت حاضر به تسلیم خود نشده است.

ماموران ابتدا سعى کردند با استفاده از گاز فلفل، متهم را دستگیر کنند، اما این اقدام اثرى نداشت و پس از درگیرى و زخمى شدن یک زن پلیس و یک نگهبان ، آنان از ادامه درگیرى با این فرد منصرف شدند.

تووه هگ، از پلیس استکهلم به تلویزیون سوئد گفت در نهایت پلیس این فرد پناهنده را به اتهام آتش زدن لباس و کاغذ و وسایل شخصى خود، تخریب املاک عمومى و نیز حمله به پلیس و آزار جنسى به زنان پلیس ، دستگیر کرد.

این حادثه با واکنش تند برخى سیاسیون نیز روبه رو شد. یک عضو حزب «دمکرات‌هاى سوئد» که به سیاست ضد مهاجران معروف است، از عدم استفاده از خشونت علیه این پناهنده توسط پلیس انتقاد کرد.

جف آهل، که نماینده پارلمان و عضو حزب «دمکرات‌هاى» سوئد است در صفحه فیسبوک خود به طور تمسخر آمیز نوشت: «سه پلیس زن سوئد نتوانستند از خود حمایت کنند».

این اظهارات آهل با واکنش انتقادى بسیارى از رسانه‌ها وسایت‌هاى مستقل روبه‌رو شده و آن را اهانت به زنان پلیس تلقى کرده‌اند.

اما پناهندگان مقیم سوئد با انتشار وسیع این ویدیو در شبکه‌هاى اجتماعى، از تعامل بدون خشونت پلیس با این پناهنده انتقاد کرده و رفتار پلیس سوئد را با رفتار ماموران پلیس کشورهایشان که در این گونه مواقع غالبا خشونت آمیز عمل می‌کند، مقایسه کردند.