.
.
.

جلسه شورای امنیت درباره حمله شیمیایی در سوریه.. آمریکا تهدید به اقدام یک‌جانبه کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای امنیت سازمان ملل متحد، چهارشنبه 5 آوریل، جلسه‌ای برای بررسی حمله شیمیایی به شهرک خان شیخون در استان ادلب سوریه برگزار کرد.

در این جلسه نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد تهدید کرد در صورتی که این سازمان در دست‌یابی به راه‌حلی برای بحران سوریه شکست بخورد، آمریکا دست به اقدام یک جانبه خواهد زد.

ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه، پیش‌نویس هفت ماده‌ای قطعنامه‌ای درباره این حمله به شورای امنیت ارائه دادند؛ حمله‌ای که سه‌شنبه 4 آوریل روی داد و بیش از 100 تن را کشت.

روسیه، متن پیش‌نیویس را «غیر قابل قبول» دانست؛ مساله‌ای که نشانی جدید از شکاف میان غرب و مسکو بر سر بحران سوریه است.

از سویی نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، نظام سوریه به ریاست بشار اسد را، متهم کرد که 3 بار دست به حمله شیمیایی علیه مردم خود زده است. او با تاکید بر این‌که حمله ادلب، حاوی رد پای نظام سوریه است، استفاده از اسلحه شیمیایی از سوی نظام سوریه را «اقدامی ستیزه‌جویانه» توصیف کرد.

هیلی همچنین روسیه را به عدم پایبندی به تعهدات خود در خصوص خلع سلاح شیمیایی نظام سوریه متهم و تاکید کرد که استفاده روسیه از حق وتو در این مساله «اقدامی غیر اخلاقی» است.

در حالی که فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه، خواستار تصویب تحریم‌هایی علیه نظام سوریه شد، فرانسوا دولاتر نماینده فرانسه در سازمان ملل متحد، در جلسه شورای امنیت «جنایت‌های جنگی گسترده و جنایت استفاده از اسلحه شیمیایی» را محکوم کرد.

در همین حال متیو ریکرافت با انتقاد از مسکو، استفاده احتمالی روسیه از حق وتو را به معنی «ادامه دفاع» از کسی دانست «که دفاع از او دیگر دشوار است».

از سویی ولادمیر ساورانکوف معاون نماینده روسیه در سازمان ملل متحد، استفاده از اسلحه شیمیایی را از هر طرف و در هر شرایطی «غیر قابل قبول» دانست و گفت: «این شورشیان سوری بودند که از اسلحه شیمیایی استفاده کردند».

او همچنین، اپوزیسیون سوریه را به جعل اخبار به کارگیری اسلحه شیمیایی توسط نیروهای دولتی سوریه متهم و خاطرنشان کرد: «تصاویر منتشر شده از قربانیان اسلحه شیمیایی، از قبل جعل شده بود».

او تاکید کرد که تحقیق درباره ادعاهای به‌کارگیری اسلحه شیمیایی، نیازی به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد ندارد.

متن پیش‌نویس قطعنامه

آمریکا، بریتانیا و فرانسه پیش نویس قطعنامه‌ای درباره حمله شیمیایی به شهرک خان شیخون در استان ادلب سوریه به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه داده‌اند.

دراین پیش نویس، حمله شیمیایی ادلب به شدیدترین لحن محکوم شده و بر لزوم پاسخگو بودن مسئولان این حمله تاکید شده است.

در این پیش نویس از سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی خواسته شده تا گزارش این این حمله را هرچه زودتر منتشر شود.

همچنین از نظام سوریه به ریاست بشار اسد و دیگر طرف‌ها خواسته شده تا با کمیسیون تحقیق همکاری کنند. پیش نویس این قطعنامه همچنین از نظام سوریه خواسته تا صورت تمام پرواز جنگنده‌ها و نام خلبان‌ها در روز 4 آوریل را به کمیسیون تحقیق ارائه داده و در صورت درخواست ترتیب ملاقات مقامات کمیسیون با خلبان‌ها، ظرف 5 روز امکان این ملاقات را فراهم کند. درخواست بازرسی از پادگان‌های نظامی مشکوک هم در این پیش نویس مطرح شده است.

در پایان، این پیش نویس از دبیرکل سازمان ملل متحد می‌خواهد تا گزارش ماهانه‌ای از همکاری نظام سوریه و تحریم‌های این کشور تحت بند 7 میثاقنامه ملل متحد که اجازه استفاده از زور می‌دهد را آماده کند.