.
.
.

اتحادیه اروپا: اسد نمی‌تواند در آینده سوریه نقشی داشته باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا که دوشنبه 3 آوریل در لوکزامبورگ گردهم آمده بودند، تاکید کردند که بشار اسد رئیس نظام سوریه نمی‌تواند در پایان دوره انتقالی که خواهان آغاز آن هستند، در راس قدرت باقی بماند.

به نظر می‌رسد این موضع وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در واکنش به آن‌چه باشد که تغییر موضع آمریکا توصیف می‌شود.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، پنجشنبه گفته بود که برکناری بشار اسد از قدرت، دیگر «اولویت» واشینگتن نیست و ایالات متحده به دنبال استراتژی جدیدی برای پایان بحران شش ساله سوریه است.

البته نیکی هیلی یکشنبه، بشار اسد را «جنایتکار جنگی» توصیف کرد و از روسیه به خاطر حمایت از او، انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، برت کوندرس وزیر امور خارجه هلند در بدو رسیدن به نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ گفت: «ما همواره یک موضع داشتیم، آینده‌ای برای اسد متصور نمی‌شویم، اما به هر حال تصمیم در این باره به مردم سوریه باز می‌گردد».

برت كوندرس وزیر امور خارجه هلند
برت كوندرس وزیر امور خارجه هلند

یک منبع دیپلماتیک هم گفته است وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در بیانیه پایانی نشست ماهانه‌شان تاکید خواهند کرد: «در سایه نظام کنونی، صلح دائمی در سوریه حاکم نخواهد شد».

جان مارک ایرو وزیر امور خارجه فرانسه هم در این باره گفت: «باید انتقال سیاسی حقیقی صورت بگیرد و در پایان آن، یعنی زمانی که بنای سوریه آینده آغاز شود، فرانسه نمی‌تواند متصور شود این روند با مدیریت اسد انجام گیرد به ویژه این‌که او مسئول وضعیت کنونی است. بیش از 300 هزار تن کشته شدند، کشور شاهد هزاران زندانی و شکنجه زندانیان است. کشور ویران شده است. به نظرم این مساله به احساس مسئولیت باز می‌گردد».

جان مارک ایرو وزیر امور خارجه فرانسه
جان مارک ایرو وزیر امور خارجه فرانسه

سیگمار گابریل وزیر امور خارجه آلمان هم در این باره گفت: «همواره گفتیم این سوری‌ها هستند که باید رئیس جمهوری خود و دولتشان را انتخاب کنند. تلاش برای حل و فصل مساله اسد از ابتدا سودی ندارد چرا که باعث رسیدن به بن‌بست خواهد شد».

او با بیان این‌که موضع کنونی آمریکا واقعی‌تر است، افزود: «اما این مساله قابل قبول نیست که دیکتاتور عامل جنایت‌های وحشتناک در منطقه، بدون مجازات در سمت خود باقی بماند آن هم با توجیه مبارزه با گروه داعش. اروپا نمی‌تواند موافق چنین چیزی باشد».

سیگمار گابریل وزیر امور خارجه آلمان
سیگمار گابریل وزیر امور خارجه آلمان

بیشترین بازدید موضوعات مهم