.
.
.

داعش مسئولیت حمله به پارلمان بریتانیا در مرکز لندن را برعهده گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه شبه‌نظامی داعش پنجشنبه 23 مارس، مسئولیت حمله روز چهارشنبه به پارلمان بریتانیا را که 5 کشته و 40 زخمی برجای گذاشت را بر عهده گرفت.

کشته شدگان این حمله، عبارتند از مهاجم، یک افسر پلیس و سه غیر نظامی که در نزدیکی پارلمان حضور داشتند.

خبرگزاری «اعماق» وابسته به داعش، طی گزارشی اعلام کرد که این گروه، مسئولیت حمله چهارشنبه لندن را بر عهده گرفته است.

پیش از آن نیروهای پلیس به منظور یافتن مرتبطان احتمالی با این حمله، عملیات یورش و بازرسی در منطقه بیرمنگام را آغاز کردند.

روز چهارشنبه 22 مارس، مهاجم ابتدا رهگذران را بر روی پل ویستمنسر با خودروی خود زیر گرفتن و پس از آن با پیاده شدن از خودرو و ورود به محوطه پارلمان، یک افسر را به ضرب چاقو کشت. نیروهای امنیتی در نهایت با شلیک آتش به سمت مهاجم، او را کشتند.

مارک راولی فرمانده واحد مبارزه با تروریسم پلیس بریتانیا، گفت که نیروهای پلیس، با بازرسی 6 موقعیت پس از حمله، 7 تن را دستگیر کردند.

راولی که مقابل مرکز پلیس لندن با خبرنگاران سخن می‌گفت، تصریح کرد: «سه محل را بازرسی و 7 تن را بازداشت کردیم. تحقیقات در بیرمنگام و مناطق دیگری از کشور ادامه دارد».

روزنامه‌های بریتانیایی هم نوشته‌اند که نیروهای پلیس به یک دفتر اجاره خودرو یورش بردند که مهاجم، خودروی هوندای شاسی بلند مورد استفاده در حمله را، از آن اجاره کرده بود.

منابع رسانه‌ای نیز گفتند که نیروهای پلیس ساعاتی پس از حمله، به منزلی در شهر یورش بردند.

شهر بیرمنگام مرکز تندروهای بریتانیایی به شمار می‌آید. پیش از این محمد عبرینی یکی از عاملان حملات بروکسل و پارس در آن اقامت داشت.
پلیس در این باره گفت: «فعلا نمی‌خواهم درباره هویت مهاجم سخن بگویم اما ما فرضیه تروریستی بودن حمله را ترجیح می‌دهیم».

از سویی صاق خان شهردار لندن گفت برای حفظ امنیت شهر، تدابیر امنیت سختگیرانه‌ای اتخاذ خواهد شد. او افزود که لندن، یکی از امن‌ترین شهرهای جهان باقی خواهد ماند.