.
.
.

کره شمالی: برنامه تسلیحات اتمی خود را دنبال می‌کنیم.. آزمایش موشکی ناموفق پیونگ یانگ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

چو میونک نام، سفیر کره شمالی در سازمان ملل متحد، روز سه شنبه به رویترز گفت این کشور هیچ ترسی از تحریم‌های آمریکا ندارد و برنامه اتمی و موشکی خود را دنبال خواهد کرد.

چو میونگ نام که در ژنو با خبرگزاری رویترز مصاحبه کرده، گفت که کره شمالی «توانایی حمله‌ غافلگیرکننده» و موشک‌های بالستیک بین‌-قاره‌ای خود را توسعه خواهد داد.

روز دوشنبه یک مقام آمریکایی در واشنگتن به رویترز گفته بود که دولت دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، برای مقابله با تهدید اتمی و موشکی کره شمالی، تحریم همه‌ جانبه این کشور را در دستور کار خود دارد.

چو به رویترز گفت: «من فکر می‌کنم این نتیجه سفر رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا به کشورهای ژاپن، کره جنوبی و چین بود...ما از چنین اقداماتی نمی‌ترسیم. منع استفاده از نظام دادوستد بین المللی، نظام مالی جهانی، این چیزها بخشی از نظام آنها است و ما را نمی‌ترساند و تفاوتی برای ما ندارد».

او گفت که کره شمالی «نیم قرن» است که در تحریم می‌باشد، اما این کشور کمونیستی با «خودکفایی» به حیات خود ادامه داده است. کشورش خواستاد ایجاد یک همایش جهانی برای بررسی «مشروعیت قانونی نظام تحریم‌هاست».

آزمایش موشکی ناموفق

در همین حال روز چهارشنبه یک موشک کره شمالی پس از پرتاب در آسمان منفجر شد. مقامات نظامی آمریکایی و کره جنوبی گفتند که این آخرین آزمایش موشکی از یک سری آزمایش‌های متعدد است که باعث هشدار در منطقه شده است.

این آزمایش در نزدیکی شهر وانسون در شرق کره شمالی انجام شده، که در سال گذشته هم از همین محل چندین موشک میان-برد پرتاب شده بود.

سرگرد دیو بنهم، سخنگوی ناوگان آمریکا در اقیانوس آرام، در بیانیه خود گفت: «نیروهای آمریکایی این آزمایش موشکی ناموفق را ردگیری کرده‌اند. یک موشک چند ثانیه بعد از پرتاب منفجر شده است».

مقامات نظامی کره جنوبی به رویترز گفتند این موشک بلافاصله بعد از پرتاب منفجر شده است.

به گزارش رویترز، آزمایش‌های متعدد کره شمالی باعث افزایش تنش و فوریت در برخورد با این دولت غیرقابل پیش‌بینی شده است.

هفته گذشته تیلرسون به کشورهای ژاپن، کره جنوبی و چین سفر کرد تا راه‌های مقابله با کره شمالی را مورد گفتگو قرار دهد.

تیلرسون در سئول، پایتخت کره جنوبی گفت سیاست مدارای دیپلماتیک با کره شمالی به پایان رسیده، و همه گزینه‌ها و از جمله گزینه نظامی اکنون در دست بررسی است.