فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ویدیو.. ترامپ از دست دادن با مرکل امتناع کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درخواست خبرنگاران برای دست دادن با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان را در دیدار روز جمعه 17 مارس با او در کاخ سفید، نادیده گرفت و از این کار امتناع کرد.

  پس از دیدار، دوربین‌های عکاسان و خبرنگاران، به ثبت دیدار دو رهبر پرداختند و از آن‌ها خواستند با یکدیگر دست بدهند؛ مساله‌ای که باعث شد مرکل آهسته خطاب به رئیس جمهوری آمریکای زمزمه کند: «از ما می‌خواهند دست بدهیم»، اما ترامپ سخنان مرکل را نادیده گرفت و بدون واکنش، به نگاه کردن به دوربین‌ها ادامه دارد، در حالی که صدر اعظم آلمان از این رفتار شوکه شده بود.

  دونالد ترامپ روز جمعه با آنگلا مرکل در کاخ سفید دیدار کرده بود؛ دیداری که در مشخص کردن آینده پیمان ناتو و همکاری دو جانبه، موثر باشد.

  برپایه آنچه اعلام شده، رئیس جهوری آمریکا و صدر اعظم بزرگترین اقتصاد اروپا، باید درباره تامین هزینه پیمان ناتو ور روابط با روسیه با یکدیگر گفت‌وگو کرده باشند. این نخستین دیدار دو جانبه از زمان آغاز ریاست جمهوری ترامپ در ژانویه گذشته است؛ دیداری که از اهمیت بزرگی برای دو طرف برخوردار است.

  دلیل سردی آشکار در روابط

  احتمال دارد دلیل سردی در روابط میان رئیس جمهوری آمریکا و صدر اعظم آلمان موضعی باشد که مرکل در قبال فرمان مهاجرتی ترامپ اتخاذ کرد. صدر اعظم آلمان از موانعی که رئیس جمهوری آمریکا برای سفر و مهاجرت به آمریکا وضع کرد، انتقاد کرده و آن را علیه مسلمانان دانست.

  پس از صدور نخستین فرمان مهاجرتی ترامپ که در آن شهروندان 7 کشوری که اکثر ساکنانشان مسلمان هستند از ورود به آمریکا منع می‌شوند، مرکل به خبرنگاران گفت: «مبارزه قاطعانه با تروریسم مساله‌ای ضروری است اما تشکیک در همه پیروان یک دین و به طور مشخص اسلام را توجیه نمی‌کند».

  مرکل افزوده بود: «به نظرم این اقدام با ارزش‌های اولیه و اساسی بین‌المللی برای کمک به پناهجویان، در تضاد است. دفتر صدر اعظم و وزارت امور خارجه، به کمک افراد دارای دو تابعیت آسیب دیده از فرمان (ترامپ) خواهند شتافت تا از لحاظ حقوقی، از منافعشان دفاع کنند».

  از این رو احتمال دارد رئیس جمهوری آمریکا از انتقادهای تند مرکل دلخور باشد.

  موضعی مشابه

  به نظر می‌رسد رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گرفت از دست دادن با مرکل سر باز زند به ویژه این‌که این مساله اخیرا به دلیل چند حادثه مشابه، به خبر داغ رسانه‌ای تبدیل شد. عکسی که از دیدار جاستن ترودو نخست‌وزیر کانادا با ترامپ در کاخ سفید منتشر شد، نظر افکار عمومی را به خود جلب کرد.

  این عکس نشان می‌دهد که ترامپ، دست خود را به سوی ترودو دراز کرده اما در مقابل چهره ترودو به گونه‌ای است که گویا از دست دادن امتناع می‌کند.

  البته ممکن است این عکس در لحظه‌ای معمولی گرفته شده باشد و ترامپ قصد دست دادن نداشت اما برداشتی که از عکس شد، چیز دیگری بود.

  دونالد ترامب و جاستن ترودو دونالد ترامب و جاستن ترودو

  اتفاق دیگری هم برای ترامپ افتاد و این بار با شنزو آبه نخست‌وزیر ژاپن. این دست دادن طولانی ترین دست دادن دیپلماتیک به شمار آمد چرا که آبه در حضور دوربین عکاسان، به مدت 20 ثانیه، دست ترامپ را رها نکرد.

  هنگامی که رئیس جمهوری آمریکا از آبه پرسید عکاسان ژاپنی چه می‌گویند؟ نخست وزیر ژاپن گفت: «خواهش می‌کنم به من نگاه کن!»؛ آن هنگام مشخص نشد که آبه سخن عکاسان را ترجمه می‌کند یا از ترامپ می‌خواهد به او نگاه کند.

  ترامپ و شنزو آبه ترامپ و شنزو آبه


  تبلیغات

  برگزیده های کاربران