.
.
.

پایان سفر موفقیت‌آمیز ولی ولیعهد سعودی به آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی ولیعهد پادشاهی عربی سعودی و وزیر دفاع کشور، سفر خود به ایالات متحده را به پایان رسانده و به کشور بازگشت. این سفر در همه زمینه‌ها موفقیت‌آمیز بوده و توافق‌های متعددی درباره همکاری‌های مشترک میان دو طرف را در پی داشت.

وزیر دفاع سعودی در این سفر درباره موضوعات ایران و تروریسم در منطقه با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا بحث و گفت‌وگو کرد. دو طرف همچنین خواهان همکاری‌های دوجانبه در همه زمینه‌ها شدند.

دیدار شاهزاده محمد بن سلمان و دونالد ترامپ همسویی آشکار دو طرف را در زمینه همکاری‌ها دوجانبه و همچنین چالش‌های موجود در منطقه نشان داد. موضوع مقابله جدی با فعالیت‌های ایران که ثبات و استقرار منطقه را تهدید می‌کند، از مهم‌ترین موضوعات مورد توافق بود. پادشاهی سعودی و ایالات متحده آمریکا همچنین درباره مقابله با خطر انتشار سازمان‌های تروریستی در منطقه به توافق رسیدند.

در زمینه‌های اقتصادی نیز توافقات مهمی میان دو طرف صورت گرفت. سرمایه‌گذاری‌های کلان سعودی در آمریکا و اعطای فرصت به شرکت‌های آمریکایی برای حضور در بازار سعودی براساس چشم‌انداز 2030 از مهم‌ترین این توافق‌ها بود. بر همین اساس دو کشور، برنامه اقتصادی مشترکی به ارزش 200 میلیارد دلار در چهار سال آینده انجام خواهند داد.

موضوعات مبارزه با تروریسم داعش و مقابله با فعالیت‌های ایران و همکاری‌های دفاعی نیز از موضوعاتی بود که وزیر دفاع سعودی با همتای آمریکایی‌اش و دیگر مسئولان دولت ترامپ درباره آنها بحث و توافق کرد.

در بیانیه‌ای که شاهزاده محمد بن سلمان پس از ترک واشنگتن، خطاب به رئیس‌جمهوری آمریکا منتشر کرد، از گفت‌وگوهای پرثمری که با دولت آمریکا در واشنگتن داشته، ابراز رضایت کرده و ابراز امیدواری کرد این موضوع به استحکام روابط دو کشور و برقراری امنیت، ثبات و صلح در منطقه و جهان کمک کند.