.
.
.

مشاور محمد بن سلمان: ترامپ و شاهزاده همخوانی شخصیتی دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعودی مشاور ولی ولیعهد سعودی، شامگاه سه‌شنبه 14 مارس در مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز، دیدار شاهزاده محمد بن سلمان با دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده را، «تحولی تاریخی» در روابط میان ریاض و واشینگتن توصیف کرد و گفت که این دیدار، همخوانی شخصیتی کاملی میان دو رهبر را نشان داد.

او افزود که در این دیدار، به بسیاری از پرونده‌های مهم پرداخته شد به گونه‌ای که در بسیاری از این پرونده‌ها، توافق نظر کامل دیده می‌شود.

او خاطرنشان کرد که شاهزاده محمد بن سلمان بر اهمیت همکاری استرانژیک میان پادشاهی سعودی و آمریکا و ضرورت ادامه این روابط به شکلی مثبت و ثمربخش میان دو کشور، تاکید داشت.

سعودی همچنان آماده اعزام نیرو برای جنگ علیه داعش است

در پاسخ به سوالی درباره سخنان پیشین رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر این‌که قصد دارد کشورهای خلیج را به پرداخت پول برای برپایی مناطق امن در سوریه و جنگ علیه داعش متقاعد کند، بن فرحان گفت: «سعودی همواره نقش خود را در منطقه ایفا کرد و تلاش‌های خود را برای ثبات به کار بست. ریاض همچنین برای همکاری با ایالات متحده با هدف مقابله با داعش چه در سوریه، چه در عراق یا منطقه، اعلام آمادگی کرده است؛ نه تنها همکاری در زمینه مالی بلکه پادشاهی سعودی در دوره باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا پیشنهاد اعزام نیروی نظامی به سوریه را برای جنگ با این گروه را ارائه داد اما دولت اوباما، واکنشی مثبت به این پشینهاد نشان نداد. این پیشنهاد همچنان پابرجا است».

«از میان بردن داعش شامل حمایت از سوری‌ها در برابر نظام و ایران می‌شود»

در پاسخ به سوالی که آیا برپایی مناطق امن در سوریه در دیدار سه‌شنبه شاهزاده محمد بن سلمان با ترامپ مطرح شد یا نه؟ مشاور ولی ولیعهد سعودی خاطرنشان کرد: «اطلاعی در این زمینه ندارم». او اما خاطرنشان کرد: «سعودی تاکید دارد که جنگ با داعش نباید به ریشه کن کردن این گروه در امروز ما منحصر شود بلکه باید زمینه‌ای که در به وجود آمدن این گروه نقش ایفا کرد را هم از بین برد و این شامل حمایت غیرنظامیان در سوریه از نظام این کشور و ایران می‌شود».

درباره اصلاحات در پادشاهی سعودی و مساله حقوق بشر که همواره ایالات متحده آن را مطرح می‌کند، بن فرحان خاطرنشان رد که پادشاهی سعودی همواره برای احترام به این مسائل تلاش می‌کند.

او تاکید کرد که دولت در سعودی، همواره سعی دارد که زندگی خوبی برای شهروندانش فراهم ساخته و زنان را توانمند سازد و همچنین دیگر مسائلی که به رفاه شهروندان سعودی بیانجامد را در دسترشان قرار دهد و بدین ترتیب، به الگویی برای بسیاری از کشورهای منطقه تبدیل شده است.