فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پارلمان بریتانیا راه خروج کشور از اتحادیه اروپا را باز کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  پارلمان بریتانیا دوشنبه 13 مارس، آخرین موانع بر سر برنامه نخست وزیر این کشور برای شروع مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا را رفع کرد. این اقدام به 40 سال پیوند‌های گسترده و پیچیده این کشور با اتحادیه اروپا پایان می‌دهد.

  ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، قرار است این ماه به طور رسمی گفتگو‌ها برای خروج از اتحادیه اروپا را آغاز کند. پیش بینی می‌شود این گفتگوها 2 سال طول بکشد و اختلاف‌های دو طرف بر سر مسائل اصلی می‌تواند آسیب‌های جدی به هردو طرف وارد کند.

  روز دوشنبه مجلس اعیان بریتانیا با شروع مذاکرات موافقت کرد. این مذاکرات در حالی آغاز می‌شود که کشورهای اروپایی با تغییرات اساسی در صحنه سیاسی خود روبرو هستند، و نهادهای سیاسی این کشورها به چالش کشیده‌اند.

  اتحادیه اروپا با موجی از ملی‌گرایی و بدبینی نسبت به پیامد انتخابات در هلند در چهارشنبه آینده، و آلمان و فرانسه در ماه‌های آینده روبروست. آغاز مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا می‌تواند رشته‌های پیوند در میان دیگر کشورهای عضو را سست کند.

  خانم می با مخالفت‌های سیاسی در داخل کشور خود نیز روبروست. نیکولا استورژن، رییس دولت اسکاتلند روز دوشنبه دومین همه‌پرسی برای استقلال اسکاتلند را اعلام کرد. اسکاتلندی‌ها در اولین همه‌پرسی استقلال در سال 2014 با آن مخالفت کردند، اما اکنون اکثریت رای‌دهندگان موافق باقی ماندن اسکاتلند در اتحادیه اروپا هستند.

  نخست وزیر بریتانیا خواهان خروج بدون دردسر از بازار مشترک اتحادیه اروپا و کنترل مهاجرت در این کشور است. اما کشورهای اروپایی از تاکتیک‌های بریتانیا برای رسیدن به این اهداف خوشنود نیستند. این کشورها می‌گویند که بریتانیا باید برای خروج خود از اتحادیه اروپا 55 تا 60 میلیارد یورو غرامت بپردازد، موضوعی که در برنامه اعلام شده خروج از سوی خانم می دیده نمی‌شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران