فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دانشمندان می‌گویند که رابطه جنسی ایمان به خدا را در مردان تقویت می‌کند

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  دانشمندان ادعا می‌کنند رابطه جنسی می‌تواند باعث گرایش به معنویت و حتی ایمان به خدا شود.

  بر اساس یک تحقیق، رابطه جنسی به ویژه در مردان باعث آزاد شدن هرمون عشق یا اوکسی‌توسین، می‌شود که نه تنها باعث افزایش پیوند اجتماعی و فداکاری است، بلکه توجه به الهیات را نیز تقویت می‌کند.

  به گزارش سایت بریتانیایی «دیلی‌میل»، دانشمندان دانشگاه دوک، در کارولینای شمالی آمریکا، می‌گویند رابطه جنسی می‌تواند الهام‌بخش ایمان به خدا و دین شود.

  این تحقیق جدید به هرمون اوکسی‌توسین می‌پردازد که در رابطه جنسی، هنگام زایمان و شیردهی ترشح می‌شود. در هنگام درد زایمان هم از این هرمون به زنان داده می‌شود.

  اما اوکسی‌توسی در مردان باعث افزایش احساس معنویت می‌شود و تا یک هفته پس از مصرف نیز باقی می‌ماند.

  پتی ون کپلن، استاد روانشناسی در دانشگاه دوک گفت: «در تحقیقات پیشین معنویت و مراقبه به سلامتی و رفاه ارتباط داشت. ما علاقه داشتیم عوامل بیولوژیکی که باعث افزایش تجربه‌های معنوی می‌شوند را بشناسیم. به نظر می‌رسید اوکسی‌توسین یکی از راه‌های بدن برای اعتقادات معنوی باشد».

  در این آزمایش به تعدادی از مردان این هرمون، و به بعضی دیگر نوعی دروغین داده شد. مردانی که هرمون دریافت کردند بیشتر از اهمیت معنویات در زندگی سخن می‌گفتند، در حالیکه این افراد پیش از این چیزی از اهمیت ایمان در زندگی خود نگفته بودند.

  به نظر می‌رسد اوکسی‌توسین باعث احساسات مثبت مانند احترام، امید، الهام، عشق و آرامش می‌شود.

  بر اساس این تحقیق بدن زنان بیشتر از مردان اوکسی‌توسین ترشح می‌کنند، اما این دانشگاه هنوز از اثر این هرمون بر معنویات زنان تحقیقی انجام نداده است.

  دکتر ون کپلن گفت: «معنویت پیچیده است و عوامل زیادی در آن موثر است. با این همه به نظر می‌رسد که اوکسی‌توسین بر جهان‌بینی و ایمان ما تاثیر می‌گذارد. اثرات این هرمون در زنان احتیاج به تحقیق بیشتر دارد».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران