فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ترامپ به سیا اختیار حمله‌های پهپادی را داد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  به گفته مقامات آمریکایی، دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، به سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) بطور محرمانه اختیار داد تا تروریست‌ها را هدف حمله‌های پهپادی قرار دهد.

  این تغییری اساسی نسبت به سیاست اعمال شده از سوی باراک اوباما، رییس جمهوری پیشین آمریکا است، که ورود سازمان‌های جاسوسی به عرصه‌های نظامی را محدود می‌کرد.

  به گزارش روزنامه والستریت ژورنال، این اختیار تغییری اساسی بحساب می‌آید، زیرا در دوران اوباما، سیا از پهپادها برای تعیین مکان تروریست‌ها استفاده می‌کرد، ولی حمله به آنها توسط وزارت دفاع آمریکا انجام می‌شد.

  ترامپ پیشتر گفته بود خواهان سرعت بخشیدن به جنگ با داعش و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی است. سازمان سیا اولین اقدام برای حمله پهپادی را در ماه فوریه گذشته و در حمله به ابوالخیر المصری، مرد شماره ۲ القاعده در شمال سوریه انجام داد. المصری داماد اسامه بن لادن رهبر پیشین القاعده است.

  اگرچه مقامات آمریکایی می‌گویند این دستور ترامپ بیشتر برای حمله‌های پهپادی در سوریه است، اما به این ترتیب دست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا برای حمله‌های پهپادی در دیگر نقاط جهان و از جمله یمن، لیبی و سومالی باز می‌شود.

  مقامات آمریکایی می‌گویند سازمان سیا، وزارت دفاع و کاخ سفید هم اکنون مشغول مذاکره برای تعیین حدود اختیارات این نهاد هستند.

  تبلیغات