.
.
.

پیروزی بزرگ مودی در انتخابات هند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حزب نارندرا مودی، نخست وزیر هند، به پیروزی بزرگی در انتخابات پرجمعیت‌ترین ایالت این کشور دست یافت، و با افزایش قدرت مودی، راه او برای انتخاب دوباره در انتخابات سال ۲۰۱۹ باز شد.

میزان پیروزی نخست وزیر هند در این انتخابات به حدی بود که نشان می‌داد تصمیم‌های ماه نوامبر او در از رده خارج کردن ۹۰ درصد پول کاغذی هند، که منجر به صف‌های طولانی در مقابل بانک‌ها شد، هیچگونه صدمه‌ای به محبوبیت او نزده است. مودی گفته بود این تصمیم را برای مبارزه با فرار از مالیات گرفته است.

آمیت شاه، دبیرکل حزب باهاراتیا جاناتا (بی.جی.پی)، حزب حاکم مودی، در یک نشست خبری در روز شنبه گفت: «روشن شد که مردم هند و به ویژه مردم فقیر مثل کوه پشت نخست وزیر ایستاده‌اند».

به گزارش کمیسیون انتخابات، حزب بی.جی.پی در ایالت اوتارپرادش موفق به کسب ۳۱۲ از ۴۰۳ کرسی شد. ایالت اوتارپرادش ده‌ها سال است گرفتار تقسیم‌بندی‌های طبقاتی است، و کارشناسان پیروزی مودی در این ایالت را «شگفت‌آور» توصیف کردند.

مودی در تویتر نوشت: «از حمایت بی سابقه تمامی اقشار مردم از حزب بی.جی.پی بسیار خوشحال شدم». مودی با این پیروزی می تواند نیمه دوم دوره نخست وزیری خود را صرف اصلاحات عمیق‌تر و ریشه‌کنی فساد کند.

حزب بی.جی.پی در انتخابات ایالت اوتارخاند هم بر تمامی رقابای خود پیروزی شد، و در ایالت مانیپور، که هیچ وقت در آن پیروز نبوده، توانست تعداد کرسی‌ های خود را افزایش دهد.

این پیروزی ها موضع مودی در مجلس اعلای هند را هم تقویت می‌کند، جایی که تا کنون احزاب مخالف توانسته‌اند با از حدنصاب انداختن مجلس، جلوی تصویب لوایح دولت مودی را بگیرند.

این پیروزی‌ها موقعیت حزب رقیب «کنگره» را بشدت تضعیف کرده و آن را در بحران فروبرده است. حزب کنگره، حزب گاندی و نهرو، استقلال هند را به پیروزی رساند، و در دهه های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ در این کشور حاکم بود.