فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • هلند به هواپیمای حامل وزیر امور خارجه ترکیه اجازه فرود نداد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مقامات هلند به هواپیمایی که حامل مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خاجه ترکیه و هیات همراه برای شرکت در کمپین تبلیغاتی رفراندوم 16 آوریل بود، اجازه فرود در فرودگاه روتردام ندادند.

  به گزارش سایت روزنامه ایندپندنت، وزیر امور خارجه ترکیه که برای سخنرانی در جمع‌ راه‌پیمایانی که در حمایت از رجب طیب اردوغان تجمع کرده بودند، به هلند سفر کرد، لیکن مقامات هلند اجازه فرود هواپیمای او را ندادند. این موضوع با واکنش شدید مقامات ترکیه رو به رو شد.

  پیش‌تر هلند اعلام کرده بود کمپین‌های تبلیغاتی ترکیه در شهر روتردام را لغو می‌کند.

  پیش از این نیز کمپین‌های تبلیغاتی ترکیه در آلمان نیز لغو شد که این مسئله واکنش تند مسئولان ترکیه و جدال لفظی دو طرف را به دنبال داشت.

  رفراندوم اصلاحات قانون اساسی ترکیه که قدرت رئیس جمهور این کشور را افزایش می‌دهد 16 آوریل برگزار می‌شود.

  رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه که در جمع هوادارانش در استانبول سخن می‌گفت، ضمن انتقاد شدید از هلند، رفتار آنها را به «نازیسم» تشبیه کرد. اردوغان خطاب به مقامات هلندی گفت: « شما می‌توانید هواپیمای وزیر امور خارجه ما را متوقف کنید، از این به بعد ببینیم چگونه هواپیماهای شما به ترکیه خواهند آمد؟».

  رئیس‌جمهوری ترکیه در ادامه افزود: «آنها چیزی از سیاست و دیپلماسی بین‌المللی نمی‌فهمند، اینها بقایای نازیسم و فاشیسم هستند».

  به گزارش خبرگزاری آناتولی، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز پش از این ضمن تهدید هلند به تحریم سیاسی و اقتصادی گفته بود: « درصورت اقدام مقامات هلند برای ممانعت از ورود من به این کشور، با تحریم سیاسی و اقتصادی بسیار سنگین ما مواجه خواهند شد».

  به گزارش خبرگزاری رویترز، چاووش اوغلو در واکنش به ممنوعیت فرود هواپیمایش در روتردام هلند گفت: «هلند با اعمال ممنوعیت بر سخنرانی ها در این کشور، شهروندان ترکیه را به گروگان می گیرد».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران