.
.
.

ماجرای سفیر مرموز روسیه در آمریکا باعث نگرانی دولت ترامپ شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیدارهای اخیر سرگئی کیسلایاک، سفیر روسیه در واشنگتن با مقام‌های آمریکایی ،تاکنون باعث استعفای مایک فلین، مشاور سابق امنیت ملی دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده و انتقاد شدید از جف سشنز، وزیر دادگستری این کشور شده است.

در همین حال بحث بر سر مداخله روسیه در انتخابات آمریکا و شخصیت سفیر روسیه در این کشور هنوز در رسانه‌های آمریکایی ادامه دارد.

سرگئی کیسلایاک، ۶۶ ساله و تحصیل‌ کرده دانشکده وزارت خارجه مسکو است که در سال ۱۹۷۷ وارد این وزارتخانه شد. او برای اولین بار میان سال‌های ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۹ در زمان ریاست جمهوری میخاییل گورباچف در روسیه، در سفارت این کشور در واشنگتن مشغول به کار شد. این سال‌ها مصادف با سیاست باز گورباچف بنام «پرسترویکا» بود.

در سال ۱۹۹۸ کیسلایاک به سفارت روسیه در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برگزیده شد و در بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ معاونت وزارت خارجه روسیه را به عهده داشت. کیسلایاک از سال ۲۰۰۸، یعنی کمی پیش از انتخاب باراک اوباما، رییس جمهوری سابق آمریکا، در مقام سفیر روسیه در آمریکا به خدمت مشغول است.

کسانی که با او آشنا هستند می‌گویند کیسلایاک فردی باهوش و زیرک است و در محافل واشنگتن از او با احترام یاد می‌شود. او شوخ‌طبع است، و از منافع روسیه با علاقه و توام با ادب دفاع می کند. انگلیسی را به خوبی حرف می‌زند و برای تقویت روابط روسیه و آمریکا، به ویژه در زمینه رقابت تسلیحاتی بسیار تلاش کرده است.

بعضی گزارش‌ها او را مامور مخفی سازمان اطلاعات خارجی روسیه موسوم به CVR می‌داند، اما کسانی که با او کار کرده‌اند می‌گویند او یک دیپلمات متعارف است، اما با این همه نباید از نظر دور داشت که هم سفارت روسیه در واشنگتن و هم سفارت آمریکا در مسکو در دوران جنگ سرد مشغول به جمع‌آوری اطلاعات از یکدیگر بودند.

بخشی از کار کیسلایاک ملاقات با مقام‌های دولتی و نمایندگان مجلس آمریکا است، اما آن‌چه که باعث بحث شده، دیدارهای او با تیم انتخاباتی دونالد ترامپ در جریان رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری است. گفته می‌شود که سفیر روسیه با 10 تن از اعضای تیم ترامپ، از جمله ژنرال فلین، داماد ترامپ جارد کوشنر، وزیر دادگستری جف سشنز، مشاور ترامپ د.ج. گوردن، و کارتر بیج ملاقات کرده است. این دیدارها به این باور دامن زده که سفیر روسیه قصد داشته تا با تیم ترامپ ارتباط برقرار کرده تا از او در انتخابات این کشور حمایت کند.