.
.
.

یک شرکت چینی به دلیل معامله با ایران 1.19 میلیارد دلار جریمه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شرکت چینی مخابراتی ZTE چین به دلیل معامله با ایران و نقض تحریم‌های بین‌المللی، به پرداخت 1.19 میلیارد دلار جریمه محکوم شد.

به گزارش روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز، وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا اعلام کرده است، یک شرکت چینی ارائه‌کننده تجهیزات مخابراتی به نام زدتی‌ای، روز سه‌شنبه 7 مارس 2016 جرم خود در زمینه نقض تحریم‌ها و فروش تجهیزات الکترونیکی به ایران و کره شمالی را پذیرفته و به پرداخت 1.19 میلیارد دلار محکوم شده است.

این جریمه بیشترین جریمه جنایی است که یک شرکت تا کنون در زمینه تحریم‌ها از سوی آمریکا به پرداخت آن محکوم شده است.

این جدیدترین تقابل دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با چین در زمینه سیاست‌های مرتبط با تکنولوژی است. همچنین محکومیت این شرکت چینی فرصتی برای دولت تازه‌کار دونالد ترامپ است تا جدیت تحریم‌های ایالات متحده آمریکا را نشان دهد.

وزارت بازرگانی ایالات متحده علاوه بر محکوم کردن ZTE، فعالیت‌های دیگر غول تکنولوژی چین یعنی هوواوی را نیز زیر نظر گرفته و درباره احتمال نقض تحریم‌های آمریکا توسط این شرکت تحقیق و بررسی می‌کند.

ویلبر ال راس، وزیر بازرگانی ایالات متحده در این‌باره گفت: «بازی تمام شده است. آن‌ها که تحریم‌های اقتصادی ما و قوانین نظارت بر صادرات را نقض کنند، بی‌پاسخ نخواهند ماند؛ آنها با شدیدترین مجازات مواجه خواهند شد».

بررسی‌ها نشان داده است که ZTE با نقض تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران، برخی تجهیزات ساخت آمریکا را به ایران فروخته است. در واکنشی که گمان می‌رود توان خرید این شرکت چینی را با مشکل مواجه کند، وزارت بازرگانی ایالات متحده تصمیم دارد قوانینی وضع کند که روند فروش محصولات ساخت آمریکا به زدتی‌ای تحت نظارت این وزرات قرار گیرد.

اگرچه ZTE دومین شرکت بزرگ چین در زمینه ساخت تجهیزات مخابراتی به شمار می‌رود، لیکن درآمدهای این شرکت از توسعه شبکه‌های تلفن همراه 4G در چین، در سال جاری رو به کاهش رفته و بازار تلفن‌های هوشمند در اختیار رقبای نوظهور و همچنین شرکت هوواوی قرار گرفته است.

وزارت بازرگانی ایالات متحده روز سه‌شنبه اعلام کرد: «ZTE علاوه بر فروش محصولات ساخت آمریکا به ایران، 283 محموله شامل سرور، روتر و میکروپروسسور به کره شمالی فروخته است».