.
.
.

برای نخستین بار در تاریخ.. نرخ پول اینترنتی «بیت کوین» از طلا بیشتر می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برای نخستین بار از زمان ورودش به بازار، نرخ پول اینترنتی «بیت‌کوین» از اونس طلا بیشتر شده و به 1290 دلار برسد.

رسیدن به این نرخ پس از چند هفته صعود پی یاپی است. این در حالی است که ارزش هر اونس طلا به 1228 دلار رسیده است.

بیت‌کوین (Bitcoin) یک نوآوری اینترنتی با کارکردهای مشابه «پول بی‌پشتوانه» یا پول حکومتی است. نوآوری بودن بیتکوین به این معنی است که خالقان آن توانسته‌اند آن را در مدت کوتاهی از یک ایده به یک واقعیت اثرگذار بر دنیای اقتصاد و مراکز سیاست پژوهی مبدل کنند.

به گزارش CNN، به نظر می‌رسد عوامل متعددی در نرخ بیت کوین و طلا تاثیر گذار است. از سویی طی هفته گذشته، ارزش طلا روندی نزولی داشت. این سیر پس از آن آغاز شد که رئیس بانک فدرال در نیویورک اعلام کرد نرخ سود بانکی آمریکا احتمالا در «آینده نزدیک» افزایش یابد.

با این اعلام، سرمایه‌گذاران درصنعت طلا وکسانی که اخیرا مقادیر زیادی طلا به خاطر نبود توجیهی اقتصادی برای در اختیار داشتن اوراق قرضه بانک‌های آمریکایی به دلیل نداشتن سود قابل ذکر، نگران شدند. اکنون بالا رفتن نرخ سود می‌تواند زندگی آن‌ها تغییر دهد.

اما بیت کوین اخیرا با اقبال زیادی روبرو شده است. با وجود این‌که طلا همواره ارزش خود را در خود حفظ می‌کند، اما به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران به دلیل نوسان قیمت‌ها، به این پول اینترنتی به عنوان «پناهگاهی امن» برای حفظ ارزش سرمایه خود نگاه می‌کنند.

برخی دیگر در اختیار داشتن بت کوین را ترجیح می‌دهند چرا که در اختیار داشتن آن نیازمند فاش کردن هویت مالک نیست؛ مساله‌ای که باعث می‌شود مورد اقبال قاچاقچیان مواد مخدر یا دیگر کالاهای غیر قانونی قرار بگیرد.