فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مصاحبه کامل العربیه با رئیس‌جمهوری اندونزی

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  جوکو ویدویو، رئیس‌جمهوری اندونزی در گفت‌وگو با همکارمان، ترکی الدخیل مدیر شبکه العربیه، درباره روابط سعودی و اندونزی، سرمایه‌گذاری و توریسم سخن گفت.

  وی در برنامه «با ترکی الدخیل» که سه‌شنبه 28 فوریه از شبکه العربیه پخش شد، تاکید کرد که پادشاهی عربی سعودی، شریک استراتژیک در زمینه گسترش چهره درخشان دین اسلام است. او همچنین ابراز امیدواری کرد که درپی دیدار ملک سلمان از اندونزی روابط دو کشور بیش از پیش تقویت شود.

  رئیس‌جمهوری اندونزی بر ضرورت توسعه روابط ریاض و جاکارتا در زمینه‌های سرمایه‌گذاری، توریسم و پرورشی تاکید کرد.

  ویدودو سفر خادم حرمین شریفین را که به ویژه برای نخستین بار پس از 46 سال صورت می‌گیرد، تاریخی توصیف کرد.

  وی در واکنش به انفجارهای جاکارتا گفت که هدف نهایی تروریسم، ایجاد ترس و رعب است در نتیجه دچار ترس شدن به معنای قبول شکست است.

  وی در ادامه تصریح کرد که شهروندان اندونزی برای رویایی با تروریسم در مناطق درگیر جنگ دو راه وجود دارد، یکی دینی-فرهنگی است و دیگری قانونی.

  در ادامه این مصاحبه رئیس‌جمهوری اندونزی از راز همزیستی پیروان 6 دین و بسیاری از گروه‌های اتنیکی که مبنی بر 5 اصل است گفت و افزود که در سال گذشته 195 مورد انتخابات منطقه‌ای و 101 مورد انتخابات برای برگزیدن استانداران برگزار شده است.

  رئیس‌جمهوری اندونزی در این مصاحبه درباره مهم‌ترین مراحل زندگی سیاسی خود تا انتخاب‌اش به عنوان رئیس‌جمهوری کشور سخن گفت.

  مصاحبه کامل العربیه با رئیس‌جمهوری اندونزی:

  اسلام صدها سال پیش به وسیله بازرگانان عرب و مسلمان وارد اندونزی شد، روابط کنونی اندونزی و عرب‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید، جایگاه عرب‌ها در سیاست خارجی شما در کجا قرار دارد؟ دلیل مطرح کردن چنین پرسشی این است که برخی‌ها بر این باورند که روابط اندونزیایی عربی در دهه هشتاد میلادی مستحکم‌تر از روابط کنونی است؟

  اندونزی پادشاهی عربی سعودی را شریک استراتژیک خود در گسترش چهره درخشان اسلام به عنوان دین رحمت برای جهانیان می‌داند، بر این اساس ما مایل به توسعه هرچه بیشتر روابط اندونزی به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان در جهان با پادشاهی عربی سعودی به ویژه در زمینه‌ سرمایه‌گذاری، فرهنگی و تربیتی هستیم. لذا روابط میان دو کشور در آینده به ویژه در زمینه سرمایه‌گذاری، پرورشی و توریستی می‎بایست مستحکم‌تر شود.

  جناب رئیس جمهور، سفر خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربی سعودی به اندونزی، نخستین سفر یک رهبر سعودی از اندونزی طی 46 سال گذشته است، این سفر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

  این سفر رویدادی تاریخی است، سپاس خدای را که بعد از 46 سال، یعنی پس از سفر پادشاه فقید ملک فیصل بن عبدالعزیز، که خداوند او را قرین مغفرت نماید، صورت می‌گیرد. خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز اینک از اندونزی دیدار می‌کند و ما امیدواریم این سفر که طی آن 10 وزیر، پادشاه را همراهی می‌کنند، روابط میان دو کشور تقویت شده و مستحکم‌تر شود.

  جناب رئیس جمهور، در پی حملات داعش در اندونزی و فرانسه، رسانه‌ها میان شما به عنوان رئیس‌جمهوری اندونزی و فرانسوا اولاند رئیس‌جمهوری فرانسه مقایسه کردند. او کشورش را در حال جنگ توصیف کرد، اما شما با نوشتن هاشتاگ "نترس"، کشورتان را به آرامش فراخواندید... آیا شما واقعا از داعش نمی‌ترسید؟

  اندونزی کشور عظیمی است، من به دنبال انفجار تروریستی در جاکارتا فورا به مکان انفجار رفتم، در آنجا بود که گفتم ما نمی‌ترسیم. منظور من این بود که جامعه اندونزی از تروریسم ترسی ندارد، زیرا هدف نهایی تروریسم ترساندن است. لذا اگر ملت و دولت بترسند، این به معنای شکست خواهد بود.

  جناب رئیس جمهور، با شهروندان اندونزی که در مناطق درگیر جنگ (در خارج) در تروریسم دست دارند، چگونه برخورد می‌کنید، چه اقداماتی را اتخاذ می‌کنید، آیا مانع بازگشت آنان به کشور می‌شوید؟

  آنان شهروندان اندونزی هستند، اما عدالت باید اجرا شود، ما دو راه برای برخورد با آنها فرا روی خود داریم. نخست روش قانونی و راه دیگر برخورد فرهنگی و دینی برای حل این مشکل. اندونزی مفتخر است که دو سازمان اسلامی معتدل در داخل کشور دارد. یکی نهضت علما و دیگری نهضت محمدیه، هر دو سازمان در مبارزه با تندروی، تروریسم و رادیکالیسم با دولت همکاری می‌کنند.

  جناب رئیس جمهور، راز همزیستی پیروان 6 دین و شمار بسیاری گروه‌ اتنیکی در اندونزی کدام است؟

  در اندونزی شش دین و بیش از 710 قبیله منطقه‌ای و بیش از 1100 زبان وجود دارد، مردم کشور از چنین تنوعی برخوردار هستند و به طور مسالمت‌آمیز با هم زندگی می‌کنند، همه آنان را اصول پنجگانه "پانتچاسیلا" به یکدیگر مرتبط می‌کند. این اصول زیربنای همزیستی مسالمت‌آمیز با امن و امان و اتحاد میان ادیان و قبایل گوناگون در اندونزی را تشکیل می‌دهد.

  جناب رئیس جمهور، آیا توریسم در کشورتان تحت تاثیر تروریسم قرار نگرفته؟ چه اقداماتی برای ایجاد توازن در بخش توریسم که نقشی مهم و اصلی در درآمدزایی برای کشور دارد در پیش گرفته‌اید؟

  البته اقدامات تروریستی بر فعالیت‌های توریستی در اندونزی اثرگذار بود، اما این تاثیر زمان زیادی به درازا نینجامید، برای مثال شمار گردشگرانی که در سال 2015 وارد اندونزی شدند بالغ بر 10 میلیون و 500 هزار نفر شد و در سال 2016 تعداد آن ها به 11 میلیون و 500 هزار گردشگر رسید. من گفته‌ام که تبلیغ و نیز نقش رسانه‌ها مهم است، اندونزی در صلح و امنیت به سر می‌برد، ضمنا تبلیغات درباره مناظر طبیعی اندونزی پر اهمیت است. از این رو امیدواریم که شمار گردشگران عرب به ویژه از کشور پادشاهی عربی سعودی در سال‌های آینده افزایش يابد.

  جناب رئیس جمهور، دموکراسی به جز انتقال قدرت و برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاستی چه ارمغانی را برای اندونزی به همراه داشته است؟

  اندونزی اینک بیش از گذشته کشوری دموکراتیک است و ملت اندونزی از آگاهی و ژرف‌اندیشی بیشتری برخوردار است، چنان‌که می‌دانید در سال گذشته 195 مورد انتخابات منطقه‌ای و 101 دوره انتخابات استانداران صورت گرفته است. همه چیز به خوبی پیش می‌رود. و جوكو ويدودو از میان مردم عادی به عنوان رئیس‌جمهوری انتخاب شده است، زیرا این انتخاب به صورت دموکراتیک انجام شد.

  جناب رئیس جمهور جوكو ويدودو، شما بازرگان بودید سپس وارد گود سیاست شدید و با پیشینه تجاری به مقام ریاست جمهوری رسیدید، چه وقت تصمیم گرفتید وارد جهان سیاست شوید؟

  پس از گذشت 18 سال از تلاش در زمینه کسب و کار شخصی، برای دو دوره به عنوان حاکم شهر سولو انتخاب شدم، سپس نامزد استانداری جاکارتا شدم، با اینکه رقابت بسیار سخت بود، پیروز شدم و به عنوان استاندار منطقه جاکارتا انتخاب شدم. سپس نامزد مقام ریاست جمهوری شدم، ملت مرا انتخاب کرد و امانت را به من سپرد.

  جناب رئیس جمهور، آیا زمانی که کودک بودید به ذهن شما خطور می‌کرد که روزی رئیس‌جمهوری شوید؟

  من حتی حاکم ولایت و یا استاندار جاکارتا شدن را هم در خواب نمی‌دیدم تا چه برسد به رئیس‌جمهوری شدن، زیرا من انسانی کوچک و عادی از میان ملت هستم، این امر را از همان نخست می‌دانستم...

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران