فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ترامپ: با همکاری متحدان داعش را در خاستگاهش نابود می‌کنیم

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه 28 فوریه، در اولین سخنرانی خود در کنگره آایالات متحده، از احزاب جمهوری‌خواه و دموکرات خواست تا به سود مردم آمریکا متحد شوند.

  ترامپ همچنین گفت که گروه داعش را نابود خواهد کرد.

  رییس جمهوری آمریکا در این سخنرانی، که بسیاری از خبرگزاریه‌ای جهان آن را ملایم توصیف کردند، به «غرور ملی تازه‌ای» اشاره کرد که در آمریکا ریشه دوانده است. در مقاطعی از این سخنرانی حتی برنی سندرز، منتقد سرسخت ترامپ از حزب دموکرات برای او ابراز احساسات کرد.

  داعش و سیاست خارجی

  ترامپ در باره سیاست خارجی گفت: «سیاست خارجی ما پویا خواهد بود و از نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) حمایت خواهیم کرد». اما او افزود کشورهای عضو ناتو باید سهم خود را از مخارج این سازمان پرداخت کنند.

  او به کشورهای عضو ناتو گفت: «باید نقش فعالی در این پیمان داشته باشید»، و افزود که آمریکا به دنبال یافتن متحدان جدیدی است.
  در مورد تروریسم او گفت: «با کمک متحدان خود داعش را در خاستگاهش نابود خواهیم کرد».

  دیوار مکزیک

  ترامپ از کنگره آمریکا خواست کار ساخت دیوار «بزرگ» در مرز مکزیک را هرچه زودتر شروع کند. او گفت که این وعده انتخاباتی او بوده و نشانه‌ای از تعامل با مهاجرت است.

  ترامپ افزود: «ما باید امنیت و اقتدار را به مرزهای خود بازگردانیم و برای این منظور به زودی کار ساخت دیوار در مرز جنوبی خود را آغاز می‌کنیم». موضوع ساخت این دیوار باعث بحرانی شدن روابط آمریکا و مکزیک شده است.

  محکوم کردن تهدید مراکز یهودی

  ترامپ سه‌شنبه شب در کنگره آمریکا به شدت خرابکاری‌ها در گورستان‌های یهودی و تهدید مراکز آن‌ها در مناطق مختلف کشور را محکوم کرد.

  او در ابتدای سخنرانی خود گفت: «تهدید‌های اخیر علیه مراکز یهودی و تخریب گورستان‌های آن‌ها در سراسر آمریکا، به ما یادآوری می‌کند که با وجود اختلاف نظرهای سیاسی در این کشور، ما در محکوم کردن این عملیات شیطانی کاملا متحد هستیم».

  او همچنین از کنگره آمریکا خواست تا 1.3 تریلیون دلار برای پروژه های عمرانی و زیربنایی اختصاص دهد، و گفت که نظام مالیاتی آمریکا باید دگرگون شود.

  افزایش بودجه نظامی

  ترامپ ضمن قدردانی از نیروهای نظامی و کهنه سربازان آمریکایی گفت: «ما باید نیازهای پرسنل نظامی خود را برطرف کنیم تا آن‌ها در جنگ پیروز شوند». او از کنگره خواست تا از افزایش تاریخی هزینه‌های نظامی پشتیبانی کند.

  هنگام ادای این سخنان، خانواده نیروهای نظامی و پلیس آمریکا که در حین خدمت کشته شده‌اند در سالن کنگره حضور داشتند. ترامپ با بیان سرگذشت این افراد، آن‌ها را قهرمان خواند و گفت: «همان‌گونه که انجیل به ما می‌آموزد هیچ محبتی بالاتر از فدای جان برای دوست نیست»، و نیروهای نظامی و پلیس آمریکا «جان خود را فدای کشور و آزادی» کرده‌اند.


  تبلیغات

  برگزیده های کاربران