7 راه کمک به کودکانتان برای زندگی در کشورهای خارجی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
8 دقيقه (Reading time)

زندگی در کشورهای خارجی، به ویژه اگر مجبور به رفتن باشید، برای همه تغییر بسیار بزرگی است. پس اگر خانواده شما به خارج می‌رود، چگونه می‌توانید به استقرار کودکانتان کمک کنید؟

بیشتر وقت‌ها تصور ما این است که کودکان به سادگی خود را با شرایط جدید تطبیق می‌دهند- و در بیشتر مواقع این حقیقت دارد.

پدرومادرانی که این تجربه را داشته‌اند می‌دانند جابجایی چقدر برای فرزندانشان سخت است. رفتن به یک مدرسه جدید، پیدا کردن دوستان تازه، تطبیق با شهری تازه و یادگرفتن زبانی جدید...کنار آمدن با این همه‌ تغییر برای کودکان کار سختی است.

پس چطور می‌توانید این کار را برای فرزندانتان کمی آسان‌تر کنید؟

سایت سوئدی «د-لوکال» با همکاری شرکت سوئدی «تی‌نی‌تل»، سازنده تلفن‌های همراه برای کودکان، از پدرومادران خارجی پرسیده تا نظرات خود را در این باره بگویند.

1- فرصت معاشرت بدهید، اما آن را تحمیل نکنید

پیدا کردن دوستان تازه برای کودکانی که به خارج می‌روند کار دشواری است، بخصوص اگر زبان کشور جدید را هم بلد نباشند. بغیر از دوستانی که در مدرسه پیدا می‌کنند، شما می‌توانید برای فرزندانتان برنامه‌هایی را ترتیب دهید.
جولی یک مادر آمریکایی است که در پاریس زندگی می‌کند. او می‌گوید: «برگزاری مهمانی برای فرزندتان، که بتواند با دوستان مدرسه‌ای خود بازی کند، به او در پیدا کردن دوستی‌های عمیق کمک می‌کند».

اما به یاد داشته باشید، شما نمی‌توانید دوستان فرزندتان را انتخاب کنید.

جاستین یک پدر استرالیایی است که ۲ فرزند دارد. او می‌گوید: «ما فهمیدیم که نمی‌توانیم دوستان آنها را انتخاب کنیم و یا آنها را وادار به آن کنیم. حالا که به گذشته نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که دوستان کنونی آنها حاصل انتخاب طبیعی و تلاش خود آنها بوده است. هرچقدر هم که بخواهید کار را برای آنها آسان کنید، سعی نکنید که بجای آنها تصمیم بگیرید».


2- در کنار فرزند خود باشید

اجازه کشف محیط جدید را به فرزندان خود بدهید، اما ارتباط نزدیکی با آنها داشته باشید.

داوید با سه فرزند خود در ظرف ۵ سال ابتدا از لهستان به چین و بعد به سوئد رفت. او همیشه در کنار فرزندان خود بود و همین کار را برای آنها آسان‌تر می‌کرد.

او می‌گوید: «ما به آنها این آزادی را می‌دادیم تا محیط جدید را بشناسند، ما در طول روز از نزدیک با آنها ارتباط داشتیم».

اما بعد از آنکه ۲ پسر ۸ و ۱۰ ساله او چندین تلفن همراه را شکستند، داوید متوجه راه تازه‌ای برای «ارتباط دائمی» با آنها شد.

«دوستان ما شرکت تی‌نی‌تل را به ما معرفی کردند. استفاده از موبایل‌های ساعتی که صفحه نمایش هم ندارد، حتی برای دختر ۵ ساله ما هم آسان است، و پسرها از بازی با آن لذت می‌برند».

3- این خانه آنها هم هست

کودکان خیلی به محل زندگی، کارهای روزانه و چیزهای آشنا احساس وابستگی می‌کنند. احساس امنیت خانه برای رشد سالم کودکان بسیار اهمیت دارد، و خانه پناهگاه آنهاست.

الا مادری است که از کشور رومانی به سوئد آمده است. او می‌گوید: «کودک ۴ ساله ما برای اینکه احساس امنیت کند، احتیاج داشت تا محیط مناسب خودش را داشته باشد. ما سعی کردیم تا او از اتاقش احساس خوبی داشته باشد و چیزهایی که به آنها احساس وابستگی می‌کند در کنارش باشد».

الا توصیه می‌کند تزیین اتاق را با همکاری کامل فرزند خود انجام دهید، تا او احساس علاقه به اتاق خود داشته باشد.

او می‌گوید: «ما چیزهایی از گذشته، که به او احساس آرامش و تداوم می‌دادند نگه‌داشتیم، مانند اسباب بازی‌های قدیمی، عکس‌های دیواری، ملافه‌ها و چراغ‌های کوچک. این‌ها، بخصوص شب‌ها، به او احساس امنیت می‌دادند».

4- به سلیقه فرزندان خود اولویت بدهید

تا می‌توانید به فرزندان خود اجازه مشارکت در امور مربوط به سفر و مستقر شدن را بدهید.

نینا که به تازگی با خانواده خود به گواتمالا رفته، متوجه شده که می‌تواند حتی قبل از سفر، با کودکان خود در باره محل تازه تحقیق کند و آنها به شوق بیاورد.

او می‌‌گوید: «اگر فرزندان شما به حیوانات علاقه دارند، باهم تحقیق کنید در کشور تازه چه حیواناتی پیدا می‌شود».

«به فرزندان خود اجازه بدهید تا در باره شرایط جدید زندگی حرف بزنند، و به سلیقه آنها در کشور جدید اهمیت بدهید، مثل پیدا کردن باشگاه فوتبال تازه در نزدیکی محل زندگی خود».

5- سنت‌ سرزمین خود را جشن بگیرید

در حالیکه به فرزند خود کمک می‌کنید تا در محیط جدید جا بیافتد، هیچ دلیلی برای بجا نیاوردن شادی‌های سرزمین خودتان وجود ندارد.
سیندی یک آمریکایی مقیم سوئد است. او‌ می‌گوید: «سنت‌های سرزمین خود را به محله جدید بیاورید. برای مثال ما سنت شب هالووین را ۱۰ سال پیش به محله خودمان در سوئد آوردیم. سال اول فقط ۲۰ کودک در آن جشن شرکت کرد، اما حالا ۳۰۰ کودک شرکت می‌کند».
به گفته او این راهی عالی برای معاشرت با همسایه‌ها هم هست.

6-اما زود به سرزمین خود برنگردید

گرچه استفاده از بازی‌ها و جشن‌های سرزمین‌تان خوب است، اما برای آنکه در زندگی جدید بهتر جا بیافتید، بهتر است خیلی زود به سرزمین خودتان برنگردید.

سیلوی یک مادر هلندی است. او می‌گوید: «انتقال کامل آسان‌تر از انتقال نصفه نیمه است. من بازگشت به سرزمین‌تان در سال اول را توصیه نمی‌‌کنم».
اگر فرزند شما وارد محل جدید شود، و بعد از ۲ ماه به محل قبلی و دیدن دوستان قبلی برود، کار استقرار در خارج سخت‌تر خواهد شد. در بهترین حالت، از استقرار فرزندتان در محل جدید مطمئن شوید، و اجازه دهید حداقل چند دوست پیدا کند و بعد به کشور قبلی سفر کنید.

7- وقتی شما جا بیافتید، آنها هم جا می‌افتند


در نهایت به یاد داشته باشید، شادی فرزندان نشانه‌ای از شادی پدرومادرهاست.

شان پدر ۲ فرزند است. او می‌گوید: «بچه‌ها به نصیحت شما توجه نمی‌کنند، به رفتار شما نگاه می‌کنند. اگر شما از جای تازه خوشحال هستید، آنها هم با شما هستند».

آنها وقتی از سریلانکا به سوئد آمدند از این روش استفاده کردند.

شان می‌گوید: «ما تلاش کردیم فرهنگ را بیاموزیم، زبان را یاد بگیریم، با افراد محلی معاشرت کنیم، و تا می‌توانید در رفتار خود به سوئدی‌ها نزدیک باشیم. وقتی پدرومادر برای انطباق تلاش کنند، کار برای فرزندان هم آسان تر می‌شود. هرچه من تلاش کنم، فرزند من هم بیشتر تلاش خواهد کرد، و شادی ما به همه ما کمک می‌کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم