روسیه قطعنامه تحریم نظام اسد به خاطر استفاده از اسلحه شیمیایی را وتو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روسیه بار دیگر پیش نویس قطعنامه شورای امنیت که می‌خواهد نظام حاکم بر سوریه را به خاطر استفاده از اسلحه شیمیایی تحریم کند، از حق وتو استفاده کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، سه‌شنبه 28 فوریه گفت: «پیش نویس قطعنامه مطرح شده در شورای امنیت برای تحریم نظام سوریه به خاطر ادعای استفاده این نظام از اسلحه شیمایی، مناسب نیست».

پوتین که در کنفرانسی خبری در بیشکک پایتخت قرقیزستان پس از دیدار با همتای قرقیز خود سخن می‌گفت، افزود: «معتقدم این تحریم‌ها به ویچ وجه مناسب نیست و اعتماد را در روند مذاکرات از میان خواهد برد. روسیه اجازه اعمال تحریم‌های جدید علیه رهبری سوریه را نخواهد داد».

در همین راستا گنادی گاتیلوف معاون وزیر امور خارجه روسیه سه‌شنبه گفت که طرح قدرت‌های بزرگ برای اعمال تحریم‌های جدید علیه نظام سوریه به دلیل ادعای استفاده از اسلحه شیمایی، تاثیری منفی بر مذاکرات صلح جاری در ژنو خواهد داشت».

او در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: «جو منفی خواهد بود، نه به خاطر این‌که ما از حق وتو استفاده می‌کنیم بلکه به خاطر این‌که این طرح ارائه می‌‎شود».

روسیه چند روز پیش هشدار داده بود که علیه طرح تحریم نظام سوریه در شورای امنیت، از حق وتو استفاده خواهد کرد. بدین ترتیب این بار هفتمی خواهد بود که مسکو برای حمایت از متحدش در دمشق، حق وتو را به کار می‌برد. ولادیمیر ساورونکوف معاون سفیر روسیه در سازمان ملل متحده روز جمعه گذشته به خبرنگاران گفت که مسکو این قطعنامه را وتو خواهد کرد.

از سوی دیگر خبرنگار العربیه گزارش داد که پیش نویس پیش نویس فرانسوی-بریتانیایی، روز سه‌شنبه به رای گذاشته می‌شود. این پیش نویس خواهان تشکیل کمیته تحریم‌ها توسط کارشناسان است تا با اعمال تحریم‌ها، مسئولان از به کارگیری اسلحه شیمیایی در سوریه را مجازات کند.

این پیش نویس در صورت تصویب شماری از شخصیت‌ها و سازمان‌های مرتبط با نظام سوریه و به کارگیری اسلحه شیمیایی را نیز در فهرست تحریم‌ها قرار می‌دهد.

شایان ذکر است که این پیش‌نویس جدید نیست بلکه ماه دسامبر گذشته پس از دو ماه گفت‌وگو، وضع شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید