تعدادی از رسانه‌ها از نشست خبری کاخ سفید حذف شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روز جمعه تعدادی از رسانه‌های مهم آمریکایی همچون نیویورک تایمز و سی.ان.ان از شرکت در نشست خبری کاخ سفید محروم شدند. این رویداد غیرمتعارف نشان از تیرگی روابط دولت جدید آمریکا با رسانه‌های آن کشور دارد.

به نوشته والستریت ژورنال، «انجمن خبرنگاران کاخ سفید» شدیدا به «نحوه برخورد کاخ سفید با غوغای رسانه‌ها اعتراض کرد».

کاخ سفید ابتدا قرار بود نشست خبری شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید در روز جمعه را فقط بدون حضور فیلمبرداران برگزار کند، اما بعدا آن را محدود به گروه کوچکی از خبرنگاران کرد که در محل دفتر اسپایسر و بدون حضور فیلمبرداران جمع شده بودند.

برگزاری نشست خبری با گروه کوچکی از خبرنگاران کار غیرمعمولی نیست، اما کاخ سفید با جلوگیری از ورود خبرنگاران نیویورک تایمز، سی.ان.ان، پولیتیکو، بازفید، بی.بی.سی، لوس‌آنجلس تایمز، و دیلی‌میل به این نشست پروتکل مربوطه را نقض کرد.

رسانه‌های محروم شده همگی پیشتر بخاطر گزارش‌هایشان مورد انتقاد دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا و دولت او قرار گرفته بودند. در اعتراض به این محرومیت خبرنگاران اسوشیتدپرس و مجله تایم هم این نشست خبری جمعه را بایکوت کردند.

دین باکت، سردبیر نیویورک تایمز در بیانیه‌ای نوشت: «چنین چیزی در تاریخ پوشش خبری کاخ سفید و در دولت‌های مختلف سابقه نداشته است. بدون تردید دسترسی آزادانه رسانه‌ها به دولت شفاف برای منافع ملی ضروری است».

در نشست خبری روز جمعه خبرنگاران والستریت ژورنال، ABC، CBS، بلومبرگ، فاکس‌‌نیوز، بریت‌بارت، واشنگتن تایمز و One America News Network حضور داشتند.

والستریت ژورنال اعلام کرد از محرومیت خبرنگاران در این نشست خبری اطلاع نداشته است و آن را شدیدا محکوم کرد.

اسپایسر در دفاع از این حرکت گفت: «ما دسترسی زیادی را برای رسانه‌ها فراهم کرده و اتاق خبر کاخ سفید را بزرگتر کرده ایم». چند ساعت پیش از این رویداد، ترامپ در نشست یک کنفرانس محافظه‌کاران از رسانه‌ها انتقاد کرد و آنها را «دشمن مردم» خواند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید