رئیس‌جمهوری ایسلند: قدرت ممنوع کردن استفاده از آناناس در پیتزا را ندارم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گونی ثولارسیوس یوهانسن، رئیس‌جمهوری ایسلند گفت اگر توان اعمال قدرت داشت، استفاده از آناناس در پیتزا را ممنوع می‌کرد، لیکن خوشحال است که چنین قدرتی در اختیار ندارد.

به گزارش واشنگتن‌پست، رئیس‌جمهوری ایسلند هفته گذشته به دیدار دانش‌آموزان مدرسه‌ای در منطقه آکوریری در شمال شرق این کشور رفته و به سوالات دانش‌آموزان جواب داده است.

گونی یوهانسن در پاسخ به دانش‌آموزی که نظر او را درباره استفاده از آناناس در پیتزا پرسید، گفت: «به شدت با این ایده مخالفم و اگر می‌توانستم، حتما استفاده از آناناس در پیتزا را ممنوع می‌کردم. با اینحال او تاکید کرده است چنین قدرتی ندارد».

پیش از نیز اظهار نظر گونی یوهانسن درباره پیتزا در ایسلند جنجال‌آفرین شده بود و گمان می‌رفت که حکومت ایسلند قصد دخالت در روند تصمیم‌گیری برای پیتزا را دارد. به همین دلیل کمپین درخواست از رئیس‌جمهور برای استعفا به دلیل «دیدگاه‌های افراطی» به راه افتاد و 82 نفر این درخواست را امضا کردند. لازم به یادآوری است که جمعیت ایسلند تنها 335 هزار نفر است.

روز سه‌شنبه گذشته رئیس‌جمهور ایسلند در بیانیه‌ای اعلام کرد که جایگاهش یک جایگاه تشریفاتی است و او اختیارات کافی برای تغییر قوانین مربوط به پیتزا در این کشور را ندارد.

در بیانیه‌ گونی یوهانسن آمده است: «من آناناس را دوست دارم، البته در درون پیتزا. من قدرت و اختیار کافی برای وضع قوانینی که وجود آناناس در پیتزا را منع کند ندارم. من بسیار خوشحالم که چنین اختیاری ندارم. رئیس‌جمهوری نباید اختیارات بی‌حد و مرز داشته باشد. من اگر به عنوان رئیس‌جمهور این امکان را داشتم که مردم از چیزهایی که خودم نمی‌پسندم منع کنم، حاضر به در اختیار گرفتن این سمت نمی‌شدم و حاضر نبودم در چنین کشوری زندگی کنم. با اینحال درباره پیتزا، توصیه من این است که غذاهای دریایی بهتر هستن».

گونی ثولارسیوس یوهانسن استاد سابق تاریخ در دانشگاه ایسلند، از ماه آگوست به عنوان رئیس‌جمهور ایسلند انتخاب شد و وعده داد نسب به اولافور راگنار گریمسون، رئیس جمهور قبلی این کشور، کمتر سیاست‌گرا باشد. او در کشورش به شدت محبوب است و در ماه دسامبر درصد محبوبیت او در ایسلند 97 درصد بوده است.

علیرغم همه اینها، گونی یوهانسن تابستان گذشته و در مسیر برگشت از محل کار به خانه، در حال خرید دومینوز پیتزا مشاهده شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size