استقبال سرد مکزیک از مقامات آمریکایی با انتقاد شدید از سیاست‌های ترامپ همراه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات ارشد آمریکایی که چهارشنبه 22 فوریه به مکزیک سفر کردند، با مخالفت این کشور با دستور مهاجرتی جدید دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، روبرو شدند.

لویی ویدگاری، وزیر امور خارجه مکزیک در این باره گفت: «آشکار می‌گویم دولت و مردم مکزیک قوانینی که یک‌طرفه از سوی یک کشور علیه مکزیک اعمال شود را نخواهند پذیرفت».

ویدگاری در اشاره آشکار به برنامه آمریکا برای اخراج مهاجران غیرقانونی به مکزیک بدون توجه به تابعیت آن‌ها، گفت: «ما نمی‌‌پذیریم و نخواهیم پذیرفت».

این در حالی است که یک مقام کاخ سفید به روزنامه آمریکایی والستریت ژورنال گفت رکس تیلرسون و جان کلی، وزیران امور خارجه و امنیت ملی آمریکا به مکزیک سفر کرده‌اند تا در باره دستور مهاجرتی جدید ترامپ با این کشور مذاکره کنند.

این آخرین تنش در روابط دو کشور آمریکا و مکزیک است. پیش از این روابط میان دو کشور بر سر اعلام ترامپ از قصد خود برای کشیدن دیوار مرزی به هزینه ۲۱ میلیارد دلار و گرفتن هزینه آن از مکزیک و همچنین تجدیدنظر در قرارداد تجارت آزاد آمریکا و مکزیک، رو به تیرگی گذاشته بود. ماه گذشته پنا نیتو، رییس جمهوری مکزیک سفر خود به آمریکا را لغو کرد.

سان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه تنش در روابط دو کشور را نادرست خواند و گفت: «در حال حاضر روابط با مکزیک استثنایی است».

تیلرسون و کلی چهارشنبه شب با ویدگاری دیدار کردند و قرار است پنجشنبه با پنا نیتو رئیس جمهوری مکزیک ملاقات کنند.

دستور مهاجرتی جدید ترامپ به مقامات محلی آمریکایی اجازه می‌دهد تا مهاجران غیرقانونی را حتی اگر مکزیکی نباشند به آن کشور دیپورت کند.

این موضوع باعث خشم مکزیک شده است. آمارها نشان می‌دهد بیشتر مهاجران غیرقانونی که از مرز مکزیک وارد آمریکا می‌شوند تابعیتی غیرمکزیکی دارند. از ۴۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی که تا ۳۰ سپتامبر شناسایی شده‌اند، ۲۲۰ هزار نفر غیر مکزیکی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید