ترکیه: از ایران می‌خواهیم در روابط خود با کشورهای منطقه تجدیدنظر کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ترکیه از ایران خواست در نوع رابطه‌اش با کشورهای منطقه تجدید نظر کرده و به تلاش‌های آنکارا در جنگ با تروریسم ارج بنهد و تاکید کرد که ترکیه خواهان تشدید تنش با ایران نیست.

ترکیه همچنین از اسرائیل خواست به «سیاست غیر قانونی اشغالگری» سرزمین‌های فلسطینی، پایان دهد.

این سخنان چهارشنبه 22 فوریه، در کنفرانس خبری ابراهیم کالین سخنگوی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه که در آنکارا برگزار شد، مطرح شده است.

روابط ترکیه و ایران اخیرا شاهد تنش بوده است. این تنش پس از آغاز شد که مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در کنفرانس امنیتی مونیخ ایران را به «مداخله‌گری» و«ترویج فرقه‌گرایی» در منطقه متهم کرد.

پس از آن، ایران سفیر ترکیه در تهران را احضار کرد. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم ترکیه را به تلاش برای «احیای امپراتوری» خود متهم کرد.

اما درباره اسرائیل، اردوغان پیشتر تصمیم دولت این کشور برای توسعه شهرک‌های اسرائیلی نشین در کرانه باختری رود اردن را محکوم کرده بود.

اسرائیل ماه گذشته از طرحی برای ساخت 3 هزار واحد مسکونی جدید برای اسرائیلی‌ها در کرانه باختری رود اردن خبر داده بود. همچنین 4 هزار واحد مسکونی اسرائیلی را که پیشتر در سرزمین‌های فلسطینی ساخته شده بود، قانونی اعلام کرد؛ اقدامی که محکومیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا را در پی داشت.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه همچنین گفت که این کشور از اتحادیه اروپا می‌خواهد گام‌هایی سریع‌تر برای فراهم شدن امکان سفر بدون روادید شهروندان ترکیه به کشورهای اروپایی بردارد.

برپایه توافق مهاجران میان ترکیه و اروپا، آنکارا باید سفر غیر قانونی مهاجران از خاک خود به اروپا را متوقف کند تا در مقابل اتحادیه اروپا به شهروندان ترکیه اجازه سفر بدون روادید را بدهد. این توافق تا کنون به دلیل اختلاف‌ها بر سر قوانین مبارزه با تروریسم در ترکیه به سرانجام نرسیده است.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت که زمینه چینی‌ها برای دیدار میان اردوغان با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، پیش از نشست سران کشورهای عضو پیمان ناتو در ماه مه آینده، در جریان است.

او افزود دیدار رویاس جمهوری ترکیه و آمریکا در حاشیه این نشست، شبه حتمی است اما تلاش‌ها برای انجام این دیدار پیش از نشست در جریان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید