رئیس‌جمهوری آذربایجان همسرش را معاون اول خود کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان سه‌شنبه 21 فوریه، با صدور فرمانی، «مهربان علی اف» همسرش را به عنوان معاون اول رئیس جمهور منصوب کرد.

برپایه قانون اساسی جمهوری آذربایجان، چنانچه رئیس‌جمهوری نتواند مسئولیت‌های خود را انجام دهد، اختیارات و وظایف او به معاون اول منتقل می‌شود

به گزارش خبرگزاری رویترز، اقدام رئیس جمهوری آذربایجان پس از آن صورت گرفت که در سپتامبر گذشته، همه‌پرسی تغییر قامون اساسی در این کشور برگزار شد. ایجاد پست «معاون اول رئیس جمهوری» و افزایش زمان ریاست‌جمهوری از 5 به 7 سال، از جمله تغییراتی است که در این همه‌پرسی مورد تایید قرار گرفت.

مهربان علیوا همسر الهام علی‌اف نخستین شخصی است که پست معاون او رئیس جمهوری را در آذربایجان بر عهده می‌گیرد.

الهام علی اف و مهربان عليوا
الهام علی اف و مهربان عليوا

الهام علی‌اف پس از مرگ پدرش حیدر علی‌الف در سال 2003 قدرت را به دست گرفت. او علاوه بر این رهبر «حزب آذربایجان جدید» است.
حیدر علیف، در زمان شوروی سابق رییس شعبه آذربایجان سازمان امنیت موسوم به KGB بود و هیچ سیاستمدار آذری نتوانست در زمان شوروی سابق به جایگاه سیاسی او برسد.

با ریاست جمهوری میخائیل گورباچف، حیدر علیف هم به انزوا کشیده شد زیرا گورباچف با دیدگاه‌های سیاسی او مخالف بود و او را به فساد مالی متهم می‌کرد.

اما پس از کنار رفتن گورباچف از قدرت و فروپاشی اتحاد جماهیر شوری، حیدر علیف دوباره جایگاه خود را به عنوان قدرتمندترین شخصیت در جمهوری آذربایجان بازیافت و از سال 1993 قدرت را در این کشور قبضه کرد.

حيدر علی اف
حيدر علی اف

مهربان علیوا همسر الهام علی‌اف متولد سال 1964 میلادی است و در سال 1983 با علی اف ازدواج کرد. او هم اکنون نماینده پارلمان آذربایجان نیز هست.

الهام علی‌اف و همسرش دارای دو دختر به نام های لیلی متولد 1985 و آرزو متولد 1987 میلادی و یک پسر یعنی حیدر متولد 1997 است.
به نظر می رسد با این اقدام، علی اف تلاش دارد همسرش را به عنوان جانشین خود و رئیس جمهور بعدی آذربایجان معرفی کند.

در اسنادی که سایت افشاگر ویکی‌لیکس منتشر کرده و سایت بی‌بی‌سی هم آن را منعکس کرده است،

مهربان علیوا با وجود اینکه نماینده پارلمان است دانش سیاسی اندکی دارد. او همچنین به عنوان فردی شهرت یافته که به زندگی لوکس و پرزرق و برق علاقمند است.

مهربان علیوا در رشته چشم پزشکی تحصیل کرده و پایان‌نامه‌ای در زمینه جنبه‌های اخلاقی قتل از روی ترحم دارد.

مهربان علیوا
مهربان علیوا


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید