گزارش ترامپ از حمله‌ای تروریستی در سوئد که روی نداده است

نخست وزیر سابق سوئد: «سوئد؟ حمله؟ ترامپ چه چیزی مصرف کرده؟»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سخنان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره وقوع حادثه‌ای تروریستی در سوئد، جنجال‌آفرین شد، زیرا در این کشور هیچ اتفاقی برپایه آن‌چه که ترامپ گفت، روی نداده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ماجرا از آن‌جا آغاز شد که ترامپ شامگاه شنبه 19 فوریه در سخنانی در جنمع هواداران خود در فلوریدا، درباره آن‌چه «خطر استقبال از پناهجویان» نامید، سخن گفت و دلیل این سخنان خود را، حادثه‌ای تروریستی عنوان کرد که در سوئد روی داده است؛ اما بعد مشخص شد که اتفاقی در سوئد روی نداده است.

ترامپ در یک سخنرانی حماسی، از سیاست خود در مخالفت با استقبال از پناهجویان، دفاع کرد و گفت: «ببینید در آلمان چه روی می‌دهد، ببینید شامگاه گذشته (جمعه) در سوئد چه اتفاقی افتاد. چه کسی وقوع چنین حادثه‌ای را باور می‌کرد؟ از شمار زیادی از پناهجویان استقبال کردند اما اکنون در خطر هستند و با مشکلاتی روبرو هستند که هیچ‌گاه به ذهنشان هم نمی‌رسید».

او در سخنان خود به حملات پیشین روی داده در بروکسل، نیس و پاریس هم اشاره کرد.

پس از این سخنرانی، سخنگوی ترامپ به سوال‌های رسانه‌ها درباره سخنان او درباره حوادث سوئد، پاسخ نگفت.

پس از آن‌که مشخص شد در شب مورد اشاره ترامپ، حادثه‌ای در سوئد روی نداده، او در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: «سخنان ما درباره سوئد به گزارشی باز می‌گردد که شبکه فاکس نیوز درباره مهاجران و سوئد پخش کرده است».

این توضیح پس از آن نوشته شد که وزارت امور خارجه سوئد از سفارتش در واشینگتن خواست درباره سخنان ترامپ توضیح بخواهد. کاترینا اکسلسون سخنگوی وزارت امور خارجه سوئد در این باره به خبرگزاری فرانسه گفت: «با وزارت امور خارجه آمریکا تماس گرفتیم تا در این باره توضیح دهد».

سخنان ترامپ به سرعت در شبکه توییتر با هشتگ‌های #شامگاه_گذشته_سوئد و #حادثه_سوئد منتشر شد.

کارل پِلت نخست وزیر سابق سوئد در واکنش به سخنان ترامپ در توییتر نوشت: «سوئد؟ حمله؟ ترامپ چه چیزی مصرف کرده؟»

گارنر هوکمارک نماینده سوئد در پارلمان اروپا، هم توییت یکی از شهروندان سوئدی را باز نشر کرده که در آن نوشته است: «شامگاه گذشته

در سوئد در یک اردوی تفریحی سانویچ پسرم در آتش افتاد. اتفاقی بسیار تاسف بار است». هوکمارک در ارتباط با همین توییت اظهار نظر کرده و نوشت: «چگونه ترامپ از این ماجرا با خبر شد؟».

اظهار نظرهای تمسخر آمیز سوئدی‌ها درباره سخنان ترامپ همچنان ادامه دارد. برخی از شهروندان سوئدی هم با تعجب از حادثه می‌پرسند. به طور مثال سایت رسمی «ناشنا سویدن» که هر هفته مدیریت آن را یک شهروند بر عهده می‌گیرد، در عرض 15 دقیقه نخست پس از سخنرانی ترامپ، بیش از 800 سوال درباره حادثه دریافت کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید