ایران: ترکیه در خیال خام بازگشت به امپراتوری، از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه ایران می‌گوید که ترکیه «در خیال خام» بازگشت به امپراتوری است و در این راه دست به اقدام‌های مداخله‌گرایانه، غیرقانونی و غیرمشروع و حمایت از گروه‌های تروریستی می‌زند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور، دوشنبه 20 فوریه در کنفرانسی خبری، اظهارات مولود چاووس اغلو در اجلاس مونیخ را «غیر سازنده» توصیف کرد و گفت: «آنها باید بدانند که بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه مقصری جز آنها و برخی دیگر از کشورهای متوهم ندارد».

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزود: «کسانی که در سودای خام بازگشت به امپراتوری‌اند و به اقدامات مداخله‌گرایانه، غیرقانونی و غیرمشروع و حمایت از گروه‌های تروریستی دست زده و موجب خونریزی و افزایش تنش و بی‌ثباتی در منطقه می شوند، نمی‌توانند با فرافکنی از زیر بار مسئولیت چنین اقداماتی شانه خالی کنند».

او ادامه داد که سیاست خارجی ایران «مبتنی بر حفظ ثبات و امنیت تمامی کشورها و همسایگان» است.

پیش از این مولود چاووش‌‍ اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در سخنانی در اجلاس مونیخ از ایران انتقاد کرده و گفته بود این کشور «فرقه گرایی» را ترویج می‌کند.

چاووش اغلو ادامه داده بود: «سیاست ایران در ترویج فرقه‌گرایی متاسفانه ثبات را در بسیاری از کشورهای منطقه مثل سعودی، بحرین و کشورهای خلیج، تضعیف می‌کند. ایران سعی دارد عراق و سوریه را تبدیل به دو کشور شیعه کند که این بسیار خطرناک است و ما برای حفظ ثبات و امنیت باید ایران را تشویق کنیم از این جاه‌طلبی خود دست بردارد».

وزیر خارجه امور ترکیه عادی‌سازی‎ روابط این کشور را با اسرائیل گامی مثبت خواند و گفت: «ترکیه با هر نوع فرقه‌گرایی مخالف است، چه مذهبی چه فرقه‌ای».

چاووش‌ اوغلو همچنین با اشاره به نشست ایران، ترکیه و روسیه و نمایندگان دولت سوریه و گروه‌های مخالف حکومت سوریه که سه روز پیش در آستانه پایتخت قزاقستان خاتمه یافت گفت این نشست نمی‌تواند جای گفت‌وگوهای صلح ژنو را بگیرد و گفت‌وگوهای ژنو تنها جایی است که می‌توان به «راه حل سیاسی» در سوریه رسید.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید