مجلس سنای آمریکا تحریم بخش هواپیمایی ایران را بررسی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نمایندگان مجلس سنای امریکا طرحی را برای تحریم بخش هواپیمایی ایران ارائه کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، مارکو روبیو، نماینده جمهوری‌خواه مجلس سنای امریکا، روز جمعه 17 فوریه، پس از ارائه متن پیش نویس این این تحریم گفت که طرح اعمال تحریم علیه بخش هواپیمایی ایران به دلیل استفاده تهران از هواپیماهای تجاری برای «حمایت از تروریسم» مطرح شده است.

برپایه پیش نویس این طرح، دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا، موظف است که به طور منظم به کنگره گزارش دهد که آیا ایران از هواپیماهای غیرنظامی برای انتقال محموله‌های غیرقانونی از قبیل تسلیحات، نیروهای نظامی،‌ تجهیزات و قطعات الکترونیکی،‌ راکتی یا موشکی استفاده می‌کند یا خیر.

در اطلاعیه‌ای رسمی مرتبط با این لایحه که «قانون آسمان‌های عاری از ترور ایران» نام گرفته، آمده است این طرح با هدف مقابله با «استفاده ایران از هواپیمای تجاری برای حمایت از تروریسم بین‌المللی و تروریسم دولتی» تدوین شده است.

برپایه این طرح، دفتر نظارت بر دارایی‌های خارجی در وزارت خزانه‌داری امریکا نیز باید علیه «خطوط هوایی ایرانی مشخص‌شده» از سوی دولت واشنگتن «تحریم‌های جدیدی» اعمال کند.

این طرح در شرایطی در سنای آمریکا ارائه می‌شود که دونالد ترامپ هفته بار دیگر ایران را به «حمایت از تروریسم» متهم و توافق اتمی ایران با قدرت‌های جهانی را «بدترین توافق» توصیف کرد.

ترامپ روز پنج‌شنبه 16 فوریه در نشستی خبری در کاخ سفید گفت: «ما تحریم‌های جدیدی علیه ایران که در مجموع از دولت پیشین ما نفع می‌برد، اعمال کردیم. آن‌ها حامی اصلی تروریسم در جهان هستند و ما تحریم‌ها را تا زمانی که این مشکل به نحو مناسبی حل‌وفصل شود، متوقف نخواهیم کرد».

تا کنون گزارش‌های فراوانی درباره استفاده ایران از هواپیماهای غیر نظامی برای انتقال نیرو و اسلحه به سوریه به منظور پشتیبانی از نظام این کشور منتشر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید