ترکیه: آمریکا اصراری بر مشارکت کُردها در عملیات الرقه ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فکری ایشیک وزیر دفاع ترکیه پنجشنبه 16 فوریه گفت که دولت جدید آمریکا، سیاستی قابل نرمش در قبال بحران سوریه اتخاذ کرده و اصراری بر مشارکت واحدهای حمایت از خلق که از جنگجویان کُرد تشکیل شده، در عملیات آزاد سازی شهر الرقه از تصرف شبه‌نظامیان داعش ندارد.

حمایت دولت باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا از ائتلاف سوریه دمکراتیک که اکثر آن را جنگجویان کُرد تشکیل می‌دهد، از عوامل تنش در روابط میان ترکیه و آمریکا بود. آنکارا واحدهای حمایت از خلق را امتداد شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان می‌داند که از سوی ترکیه، به عنوان گروهی تروریست شناسایی شده است.

ایشیک در بروکسل در جمع خبرنگاران گفت: «اگر خواهان موفقیت عملیات الرقه هستیم، پس باید این عملیات توسط نیروهای عربی در منطقه و بدون حمایت گروه کُرد واحدهای حمایت از خلق صورت گیرد».

او افزود: «دولت جدید آمریکا روشی متفاوت دارد. دیگر اصراری بر ضرورت انجام عملیات با مشارکت گروه کُرد واحدهای حمایت از خلق ندارد. البته در این باره تصمیم نهایی گرفته نشده است».

ائتلاف سوریه دمکراتیک در نبرد با شبه‌نظامیان داعش، موفق شد مناطقی مرزی میان سوریه و ترکیه را به تصرف خود در آورد. با پشیتبانی هوایی و نیروهای ویژه زمینی، نیروهای ائتلاف سوریه دمکراتیک در حال انجام عملیاتی متعدد برای محاصره شهر الرقه هستند که پایگاه اصلی داعش در سوریه و مرکزی برای عملیاتش به شمار می‌آید.

ایشیک در این باره گفت: «در حال هماهنگی با ایالات متحده برای بریون رفتن گروه کُرد واحدهای حمایت از خلق از شهر منبج هستیم در حالی که عملیات پاکسازی شهر الباب از تصرف شبه‌نظامیان داعش در حال تکمیل مراحل خود است».

او افزود: «اولویت ترکیه پس از عملیات الباب، پیشروی به سمت منبج و الرقه خواهد بود. او افزود که جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، جمعه به ترکیه سفر خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید