رئيس‌جمهوری آمریکا: باور دارم که توان مقابله با خطر ناشی از ایران را داریم

ترامپ: اسرائیل و فلسطین برای موفقیت روند صلح باید امتیازاتی بدهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد که راه‌حل دو دولت و راه‌حل یک دولت برای حل مشکل اسرائیل و فلسطین را بررسی می‌کند و از هرگونه توافق بین دو طرف حمایت می‌کند، با اینحال او تاکید کرد " راه‌حل دو دولت، تنها راه‌حل موجود برای مناقشه اسرائیل و فلسطین نیست."

در این کنفرانس خبری، دونالد ترامپ گفت که ایالات متحده آمریکا برای برقراری صلح حقیقی در خاورمیانه می‌کوشد. او خطاب به بنیامین نتانیاهو گفت: هر دو طرف اسرائیلی و فلسطینی می‌باید برای برقراری صلح امتیازاتی بدهند. ترامپ از فلسطینی‌ها خواست "نفرت" را کنار بگذارند.

رئیس‌جمهوری آمریکا درباره روند شهرک‌سازی گفت که از نتانیاهو خواسته است که شهرک‌سازی را برای مدتی متوقف کند. به گفته ترامپ " اسرائیل در زمینه شهرک‌سازی باید اندکی خویشتندار باشد."

او از طرح صلح جدیدی برای مناقشه اسرائیل و فلسطین خبر داد و گفت که کشورهای زیادی در این طرح شرکت خواهند کرد.

ترامپ آنچه را "تک‌روی‌های ضد اسرائیل در سازمان ملل" خواند محکوم کرد و گفت: اسرائیل با چالش‌های امنیتی زیادی روبروست و تهدیدهای هسته‌ای ایران یکی از این تهدیدهاست. با اینحال او تاکید کرد که اجازه دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد.

او در ادامه گفت: واشنگتن تلاشش برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای را ادامه خواهد داد و باور دارم که توان مقابله با خطر ناشی از ایران را داریم.

دونالد ترامپ در ادامه گفت کمک‌های نظامی آمریکا به اسرائیل برای حفظ امنیت این کشور ادامه خواهد یافت.

رئیس‌جمهوری آمریکا درباره استعفای مایکل فلین، مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: رسانه‌ها برخورد نامناسبی با فلین داشتند.

ترامپ حضور بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید را نشانه روابط مستحکم آمریکا و اسرائیل دانست و گفت: دوست دارم که شاهد انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس باشم و با دقت این موضوع را پیگیری می‌کنم.

از سوی دیگر، بنیامین نتانیاهو خطاب به ترامپ گفت: از شما برای محکوم کردن تلاش‌هایی که بر ضد مصالح اسرائیل در جهان صورت می‌گیرد، متشکریم. نتانیاهو از فلسطینی‌ها خواست یهودیت اسرائیل را به رسمیت شناخته و دست از تحریک بر علیه اسرائیل بردارند.

نتانیاهو گفت علاقه‌مند است برخی کشورهای عربی در روند صلح با فلطسینی‌ها مشارکت کنند و توضیح داد که منبع این مناقشه سر باز زدن فلسطینی‌ها از به رسمیت شناختن اسرائیل در هر محدوده مرزی است.

نخست وزیر اسرائیل از محکومیت برنامه موشکی ایران و حمایت این کشور از تروریسم در منطقه از سوی دونالد ترامپ استقبال کرد.

این اولین دیدار رسمی دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو از زمان روی کار آمدن ترامپ است. گمان می‌رود این دیدار دو طرفه، سیاست‌های دولت ترامپ درباره خاورمیانه را مشخص کند.

در جدول برنامه‌های این دیدار دوجانبه بحث و گفتگو درباره موضوعاتی همچون جنگ سوریه، پرونده هسته‌ای ایران، مناقشه اسرائیل و فلسطین و از جمله موضوع شهرک‌سازی‌های اسرائیل قرار دارد. دو طرف همچنین درباره راه‌حل دو دولت برای حل این مناقشه گفتگو کردند.

بنیامین نتانیاهو روز سه‌شنبه را به گفتگو و مشورت با مشاوران ارشد در واشنگتن برای آماده‌سازی موضوعات گفتگو با ترامپ سپری کرد.

برای نتانیاهو این دیدار فرصت خوبی است که روابط دو کشور را که در زمان اوباما به سردی گرائیده بود، اصلاح کند. در چهار دوره‌ای که نتانیاهو در اسرائیل قدرت را در دست داشته، این اولین بار است که همزمان با نخست وزیری نتانیاهو، یک رئیس‌جمهور جمهوری‌خواه در آمریکا زمام امور را به دست دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید