مشاور امنیت ملی ترامپ در پی تماس‌ با روس‌ها استعفا داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید اعلام کرد مایک فلین، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه 14 فوریه بعد از تناقض‌گویی‌ در باره ارتباطش با مقامات روسیه، از مقام خود استعفا داد. ترامپ استعفای فلین را پذیرفت.

فلین یکی از یاران وفادار ترامپ در دوران رقابت‌های انتخاباتی بود، اما عمر خدمت او در کمتر از یک ماه پایان یافت.

کاخ سفید گفت کیت کلوگ، رییس دفتر شورای امنیت ملی، موقتا عهده‌دار وظایف مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ خواهد شد. گفته می‌شود که کلوگ شانس زیادی برای جانشینی فلین دارد، اما ژنرال دیوید پترائوس، رییس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و دریادار بازنشسته رابرت هاوارد از دیگر افرادی هستند که برای این مقام از آنها نام برده می‌شود.

در استعفانامه فلین آمده است: «متاسفانه به دلیل سرعت رویدادها، من اطلاعات ناکامل در باره مذاکرات خود با سفیر روسیه در اختیار معاون رییس جمهوری قرار دادم، و از این بابت از رییس جمهوری و معاون رییس جمهوری عذرخواهی می‌کنم».

به نوشته وال‌ستریت ژورنال، برای کاخ سفید که مدام در حال ترمیم خرابی‌هاست، استعفای فلین یک رویداد چشم‌گیر به حساب می‌آید.

فلین بارها با دیگر اعضای کابینه ترامپ، به ویژه جان کلی وزیر امنیت ملی و رکس تیلرسون وزیر خارجه برخوردهای تند داشته است.

استعفای فلین ضربه‌ای به ترامپ به شمار می‌آید که هنوز چند هفته از عمر دولتش نمی‌گذرد. شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید چند ساعت پیش این استعفا گفته بود به دلیل تماس‌های فلین با سفیر روسیه در آمریکا برسر موضوع تحریم‌های مسکو، رییس جمهوری سرگرم بررسی ادامه همکاری فلین است.

تحقیقات مقامات ضداطلاعاتی آمریکا در باره تماس‌های دولت روسیه با افراد نزدیک به دونالد ترامپ، منجر به آشکار شدن تماس‌های فلین شده است.

پیشتر وزارت دادگستری آمریکا هم هشدار داده بود آقای فلین مقامات آمریکایی از جمله معاون رییس جمهوری را در باره تماس‌هایش با مقامات روسیه گمراه کرده است.

این بهم‌ریختگی در حالی در دولت جدید روی می‌دهد که این دولت سرگرم تنظیم سیاست خارجی آمریکا برای مقابله با چالش‌های جهانی است. موضوع واکنش آمریکا به آزمایش موشکی کره شمالی در مذاکرات او با نخست وزیر ژاپن مطرح شده است. ترامپ هم اکنون میزبان نخست وزیر کاناداست، و قرار است روز چهارشنبه با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل دیدار کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید