دبیرکل سازمان ملل: منافع ایران نباید بر کشورهای منطقه تاثیر بگذارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در گفت‌گویی اختصاصی با شبکه الحدث در دبی گفت که منافع ایران نباید بر کشورهای منطقه تاثیر بگذارد.

او همچنین افزود که پایانی قریب الوقوع برای بحران پناهجویان نمی‌بیند.

گوترش افزود آن‌چه در موصل روی داد، دلیلش بحران سوریه بود. او تاکید کرد که بحران سوریه، دشوارترین آزمون برای سازمان ملل متحد است و نبود راه حل سیاسی فراگیر در سوریه، باعث تقویت حضور داعش می‌شود.

اشاره دبیرکل سازمان ملل متحد به تصرف مناطق وسیعی از شمال عراق از جمله شهر موصل توسط شبه‌‎نظامیان داعش در تابستان سال 2014 است.

گوترش همچنین امیدواری خود را نسبت به نشست اپوزیسیون سوریه در ریاض برای تشکیل هیئت نمایندگی در مذاکرات ژنو، ابراز کرد و گفت مردم سوریه از یک کابوس رنج می‌برند.

دبیرکل سازمان ملل متحد افزود که سفرش به منطقه با هدف افزایش همکاری با کشورهای شورای همکاری خلیج صورت گرفته است.

او بحث بر سر بحران‌های یمن، لیبی و عراق را، از دیگر اهداف سفرش به منطقه اعلام کرد.

درباره بحران عراق هم گفت مردمی که موصل را ترک کردند، بخش بزرگی از جامعه عراق را تشکیل می‌دهند.

او همچنین خاطرنشان کرد که لیبی، شاهد شکاف‌هایی است و سازمان ملل باید از این کشور و حاکمیت آن دفاع کند.

گوترش در ادامه نسبت به رنج‌های مردم یمن، ابراز تاسف کرد و گفت زندگی غیرنظامیان در این کشور، به وضعیتی غیر قابل قبول دچار شده و این کشور وضعیت مصیبت باری را تجربه می‌کند.

او افزود که باید به مرحله‌ای رسید که همگان در یمن احساس کنند پیروز میدان بودهاند و همه طرف‌ها در یمن باید اسلحه را کنار بگذارند.

دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد که تنها راه حل مناقشه فلسطین، برپایی دو کشور مستقل فلسطینی و اسرائیلی است. او از مخالفات آمریکا با نامزدی سلام فیاض به عنوان نماینده سازمان ملل هم ابراز ناخرسندی کرد.

گوترش ادامه داد که شهرک‌های اسرائیلی، در برابر صلح، ایجاد مانع می‌کنند و ساخت آن‌ها بدی در سرزمین‌های فلسطینی، متوقف شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید