.
.
.

فرانک والتر اشتاین‌‌مایر رئیس جمهوری آلمان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مجمع فدرال آلمان روز یکشنبه 12 فوریه، فرانک والتر اشتاین‌مایر وزیر امور خارجه سابق این کشور را به عنوان رئیس جمهوری آلمان انتخاب کرد.

به گزارش خبرگزاری دویچه وله آلمان، در پی رأی‌گیری برای انتخاب دوازدهمین رئیس‌جمهور این کشور در مجمع فدرال، فرانک‌والتر اشتاین‌مایر به مقام ریاست جمهوری انتخاب شد.

اشتاین‌مایر روز 25 ژانویه 2017 از سمت وزارت خارجه آلمان استعفا کرد تا خود را برای ریاست‌ جمهوری آلمان نامزد کند.

اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه سابق آلمان بیش از همه از پشتیبانی دو حزب حاکم سوسیال‌مسیحی و دمکرات‌مسیحی آلمان برخوردار بود.

بر اساس این گزارش، دو حزب سبزها و دمکرات‌های آزاد (لیبرال‌ها) نیز به طور ضمنی اعلام کرده‌ بودند از اشتاین‌مایر حمایت خواهند کرد.

رقبای فرانک‌والتر اشتاین‌مایر، کریستوف بوتروگه، از حزب چپ‌ها، آلبرشت (آلفرد) گلاسر، از حزب آلترناتیو برای آلمان (AfD)، الکساندر هولد، حقوقدان و نماینده رأی‌دهندگان آزاد و مارتین زونه‌بورن از حزب دزدان دریایی بودند.

مجمع فدرال آلمان متشکل است از 630 نماینده پارلمان بوندستاگ که نیمی از کل نمایندگان این مجمع هستند. نیم دیگر نمایندگان را نمایندگان مجالس ایالتی آلمان و نمایندگانی از حوزه هنر، ورزش و دین تشکیل می‌دهند. کل شمار نمایندگان این مجمع 1260 نفر است.