.
.
.

انتخابات محلی اندونزی پیش زمینه انتخابات ریاست جمهوری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

میلیون‌ها اندونزیایی روز چهارشنبه 15 فوریه در انتخابات محلی این کشور شرکت می‌کنند. این کشور عمدتا مسلمان درگیر رقابت‌های شدید انتخاباتی است، به ویژه برای انتخاب فرماندار جاکارتا، که باعث تنش‌های سیاسی و مذهبی در این کشور شده است.

به گزارش رویترز، باسوکی جاهاجا پورناما، کاندید چینی تبار مسیحی، خشم رای‌دهندگان مسلمان را در این کشور برانگیخته است. او متهم است که به قران توهین کرده و قرار است به اتهام کفر در دادگاه محاکمه شود، ادعایی که خود او تکذیب می‌کند، و هواداران او می‌گویند که انگیزه سیاسی دارد.

حزب رییس جمهوری، جوکو ویدودو، از پورناما حمایت می‌کند، و رقیب او در این انتخابات آنگوس یودویونو، فرزند رییس جمهوری سابق و آنیس باسودان، وزیر آموزش سابق است. این دو رقیب مسلمان هستند و آراء مسلمانان محافظه کار و بعضی از هواداران پورناما را دارند.

یک رای دهنده جوان به رویترز گفت: «از نظر عملکرد من از پورناما حمایت می‌کنم، ولی چون مسلمان هستم به آنیس باسودان رای خواهم داد».

پورناما در میان طبقه متوسط اندونزی بخاطر پروژه‌های عمرانی و زیرساختی از محبوبیت برخوردار است. اما تخلیه محله‌های فقیرنشین حاشیه رودخانه برای جلوگیری از سیل باعث عصبانیت بسیاری از ساکنان مسلمان این محله‌ها شده است.

مسلمانان ۸۵ درصد جمعیت اندونزی را تشکیل می‌دهند، و این کشور یک اقلیت بزرگ مسیحی نیز دارد. اختلاف‌های انتخاباتی در جامعه، خانواده و دوستی‌ها تاثیر گذاشته و در سایت اجتماعی بازتاب یافته است.

پورناما با وجود اتهام کفر، پیشتاز انتخابات پیش روی اندونزی است. پلیس اندونزی برای انتخابات روز چهارشنبه ۱۶ هزار نیروی پلیس را بسیج کرده، زیرا این نگرانی وجود دارد مسلمان تندرو دست به تظاهرات بزنند.