اردوغان: عملیات نظامی ترکیه در سوریه تا آزادی الرقه از داعش ادامه خواهد یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئيس جمهوری ترکیه روز یکشنبه 12 فوریه اعلام کرد که هدف نهایی عملیات نظامی کشورش در سوریه، تنها کنترل شهر الباب نیست، بلکه اخراح داعش از منطقه، از جمله شهر الرقه است.

شهر الرقه مرکز اصلی داعش در عراق به شمار می‌آید.

اردوغان در کنفرانس خبری پیش از سفر رسمیش به کشورهای منطقه از جمله بحرین، سعودی و قطر، افزود که هدف نهایی عملیات نظامی ترکیه در سوریه، پاکسازی منطقه‌ای به مساحت 5 هزار کیلومتر مربع است.

رئیس جمهوری ترکیه افزود که نیروهای کشورش قصد ندارند پس از پاکسازی منطقه از وجود داعش و یگان‌های خلق کرد که آنکار را آن‌ها را دشمن خود می‌داند، در سوریه بماند.

اردوغان در بخش دیگری از اظهاراتش گفت که نیروهای ترکیه و گروه‌های مخالف سوری، هم اکنون در مرکز شهر الباب در شمال سوریه حضور دارند. او تاکید کرد که کنترل کامل شهر الباب که یکی از مهمترین پایگاه‌های داعش به شمار می‌آید، نزدیک است.

رئیس جمهوری ترکیه در این زمینه گفت: «الباب از هر سو هدف حمله قرار دارد و نیروهای ما به همراه شماری از مخالفان سوری در مرکز این شهر هستند«. او اظهار داشت که شبه‌نظامیان داعش به عقب‌نشینی داعش از این شهر ادامه می‌دهند.

ترکیه از مدت‌ها پیش، از طرح برقراری منطقه امن برای غیرنظامیان در شمال سوریه، پس از اخراج شبه‌نظامیان داعش و یگان‌های خلق کُرد سوریه از این منطقه، حمایت کرده است. اما ترکیه می‌گوید که منطقه امن به ایجاد منطقه پرواز ممنوع نیاز دارد.

اردوغان گفت که این مساله را بار دیگر با آمریکا و روسیه در میان گذاشته و ترکیه آماده است زیر ساخت‌ها را برای کمک به آوارگان و بازگشت پناهجویان سوری، فراهم کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size