.
.
.

آمريكا پس از آزمایش موشکی کره شمالى : صد درصد از ژاپن پشتیبانی می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، پس از آزمایش موشکی کره شمالی گفت واشنگتن ۱۰۰ درصد از ژاپن حمایت خواهد کرد.

در نشست خبری مشترک ترامپ با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، رئیس جمهوری آمریکا گفت: «می‌خواهم همه بدانند ایالات متحده آمریکا پشت سر ژاپن ۱۰۰ درصد خواهد ایستاد».

نخست وزیر ژاپن در این نشست خبری که در ایالت فلوریدا برگزار شد، گفت آزمایش موشکی کره شمالی کاملا غیرقابل قبول است.

به گفته وزارت دفاع کره جنوبی، کره شمالی روز یکشنبه یک موشک بالستیک را به سوی دریای ژاپن پرتاب کرد. وزارت دفاع کره جنوبی در بیانیه خود این آزمایش موشکی را «تحریک‌آمیز» توصیف کرد که برای سنجیدن دولت جدید آمریکا انجام شده است.

بر اساس این بیانیه آزمایش موشکی کره شمالی در ساعت ۷:۵۵ صبح یکشنبه به وقت محلی انجام شده است. این موشک از نوع بالستیک با برد متوسط بوده و پس از ۵۰۰ کیلومتر پرواز در دریا سقوط کرده است. این اولین آزمایش موشکی کره شمالی بعد از انتخاب دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا است. در اکتبر ۲۰۱۶ کره شمالی ۲ موشک موسودان را از پایگاه نیروی دریایی خود پرتاب کرد.

وزارت دفاع کره جنوبی آزمایش موشکی روز یکشنبه را «تلاش کره شمالی برای جلب توجه بین المللی به توانایی موشکی و اتمی این کشور» توصیف کرد.

در این بیانیه همچنین گفته شده « ما معتقد هستیم آنها می‌خواهند با این اقدام تحریک آمیز دولت جدید ترامپ را مورد آزمایش قرار دهند».

موشک موسودان ساخت کره شمالی اولین بار در یک رژه نظامی در اکتبر ۲۰۱۰ رونمایی شد. سازمان ملل متحد در قطعنامه‌ای کره شمالی را از آزمایش موشک بالستیک منع کرده است.

این آزمایش موشکی همزمان با سفر آبه به آمریکا و در زمانی که رهبران دو کشور در ایالت فلوریدا بودند انجام شده است. ژاپن بارها از آزمایش‌های موشکی کره شمالی انتقاد کرده است.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا در سفر ماه جاری خود به کره جنوبی اخطار کرد هرگونه حمله نظامی به ایالات متحده یا همپیمانان این کشور با پاسخ شدید آمریکا روبرو خواهد شد».

کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی اخیرا گفته بود این کشور در آخرین مرحله آزمایش موشک‌های بالستیک قاره‌پیماست، و این کشور «وضعیت اتمی» دارد.