ویکیپدیا «دیلی‌میل» را از فهرست منابع مورد اعتماد حذف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاربران نسخه انگلیسی ویکیپدیا، روزنامه دیلی‌میل را یک منبع خبری غیرقابل اعتماد رده‌بندی کرده و آن را از فهرست منابعی که می‌توان در مقالات این دانشنامه به آن استناد کرد، کنار گذاشتند.

به گزارش گاردین، بنیاد ویکیمدیا که سرورهای دانشنامه ویکیپدیا را میزبانی می‌کند، ضمن تایید خبر کنار گذاشته شدن دیلی‌میل، تاکید کرده است که این تصمیم کاربران ویکیپدیای انگلیسی بوده و این بنیاد هیچ سلطه‌ای بر روند ویرایش مقالات ندارد.

به گفته بنیاد ویکیمدیا، این موضوع از ابتدای سال 2015 به بحث گذاشته شده و 90 ویرایشگر ویکیپدیا در آن مشارکت داشته‌اند. در نهایت با 58 رای موافق تصمیم بر این گرفته شده که دیلی‌میل از فهرست منابع مورد اعتماد کنار گذاشته شود. براساس این تصمیم استفاده از دیلی‌میل به عنوان منبع و به ویژه زمانی که منبع دیگری در دسترس باشد، منع شده است.

براساس این توافق، از ویرایشگران ویکیپدیا خواسته شده که همه 12 هزار لینک دیلی‌میل که تا کنون در مقالات ویکیپدیا استفاده شده‌اند، بازبینی شوند.

این تصمیم در پی آن اتخاذ شد که بحث و جدل فراوانی درباره رشد آمار اخبار غیرواقعی در روزنامه‌های سنتی به راه افتاد. شرکت رسانه‌ای خبری اینترنتی BuzzFeed در یک مطالعه نشان داد که اخیرا و به ویژه در بریتانیا به دلیل وجود رسانه‌ها و روزنامه‌های حزبی، درخواست‌ها برای اخبار غیرواقعی افزایش یافته است.

نسخه فارسی ویکیپدیا «منبع معتبر» را اینگونه تعریف کرده است: «منابع معتبر، آن دسته از منابع منتشرشده هستند که از طریق یک روالِ قابل اعتماد منتشر شده‌اند؛ نویسندگان این منابع یا افراد معتبری در آن حوزه هستند یا به طور کل افراد قابل‌اعتمادی دانسته می‌شوند. اعتبار یک منبع به موضوع مقاله نیز برمی‌گردد. منبعی که در یک موضوع معتبر دانسته می‌شود، ممکن است در یک موضوع دیگر از اعتبار کافی برخوردار نباشد. به عنوان نمونه، منبعی که توسط یک ریاضی‌دان برجسته نوشته و منتشر شده، ممکن است شامل مطالبی در حوزهٔ زیست‌شناسی باشد، اما در این باره منبع معتبری دانسته نشود. در حالت کلی باید که یک مقاله بر مبنای قابل‌اعتمادترین منابعی که در دسترس ویرایش‌کنندگانش است نوشته شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید