«کره شمالی برای سنجیدن واکنش ترامپ به ایران در ساخت و آزمایش موشک بالستیک کمک کرد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه بریتانیایی دیلی ستار نوشته است موشک بالستیکی که اخیرا ایران آزمایش کرده، با کمک کارشناسان تکنولوژی کره شمالی ساخته شده و این کشور از این راه می‌خواهد واکنش دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را بسنجد تا موشک بالستیکی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای خود را آزمایش کند.

کاخ سفید آمریکا دوشنبه 30 ژانویه اعلام کرد که ایران روز یکشنبه 29 ژانویه، اقدام به آزمایش موشک بالستیک کرده است.

حسین دهقان وزیر دفاع ایران با تایید انجام آزمایش موشکی توسط این کشور، گفت که این آزمایش، مغایرتی با توافق هسته‌ای و قطعنامه‌های سازمان ملل متحد ندارد.

روزنامه انگلیسی دیلی ستار در این باره نوشت نوشت: «کیم جونگ اون رهبر کره شمالی آزمایش یک موشک بالستیک قاره‌پیما با توانایی حمل کلاهک هسته‌ای را به تاخیر انداخته است تا دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید آمریکا را بیشتر بشاند و بداند ترامپ به آزمایش‌های موشکی اخیر ایران چه واکنشی نشان می دهد».

این روزنامه به نقل از کارشناسان نیروهای دریایی آمریکا آورده است: « رهبر کره شمالی تا پیش از آنکه واکنش ترامپ به آزمایش‌های موشکی ایران را ببیند، موشک‌های هسته‌ای خود را آزمایش نمی‌کند».

کارشناسان در گفتگو با این روزنامه بریتانیایی گفته‌اند که رهبر کره شمالی قصد داشت همزمان با مراسم تحلیف ترامپ یک موشک هسته‌ای آزمایش کند اما سپس نظرش تغییر کرد و تصمیم گرفت تا این آزمایش را به پس از شناخت شخصیت ترامپ و بررسی واکنش‌های احتمالی وی موکول کند.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه 1 فوریه، رسما به ایران به خاطر انجام آزمایش موشک بالستیک، هشدار شددی اللحن داد.

ژنرال مایکل فلین مشاور امنیت ملی آمریکا، در نطقی، رسانه‌ای گفت: «ایالات متحده چهارشنبه به ایران رسما به خاطر فعالیت‌ بی‌ثباتی آورش پس از اجرای آزمایش موشکی در ابتدای هفته، هشدار داد».

او افزود: «اقدام‌های اخیر ایران از جمله شلیک موشک بالستیک که اقدامی تحریک کننده است و همچنین حمله به ناوچه نیروی دریایی سعودی توسط شبه‌نظامیان حوثی پشتیبانی شده از سوی ایران، به جامعه جهانی نشان می‌دهد که اقدام‌های ایران در ایجاد بی ثباتی در منطقه خاورمیانه، همچنان روشن و ادامه دار است».

او تاکید کرد: «آزمایش موشک بالستیک توسط ایران، نقض آشکار قطعنامه 2231 شورای امنیت ملی است که ایران را از هر نوع فعالیت موشک‌های بالستیکی قادر به حمل کلاهک اتمی منع می‌کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید