واشینگتن: سعودی دارای دستگاه امنیتی قابل اعتمادی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان کلی، وزیر امنیت ملی آمریکا روز سه‌شنبه تاکید کرد که دستور اخیر ترامپ در مورد منع ورود شهروندان ۷ کشور به آمریکا، مسلمانان را به صورت خاص هدف قرار نداده است. او گفت قرار نگرفتن پادشاهی عربی سعودی در این لیست به اعتبار نهادهای اطلاعاتی مورد اعتماد این کشور است که برخلاف کشورهای دیگر، اطلاعات مسافران به آمریکا را به دقت زیر نظر دارند.

کلی خطاب به کنگره آمریکا گفت: «رییس‌جمهوری ترامپ، دستور منع ورود شهروندان از بعضی از کشورها را فقط به خاطر مسائل تروریستی صادر کرده است. این کشورها یا نهاد امنیتی ندارند و یا این نهادها قابل اعتماد نیستند. برعکس در پادشاهی سعودی نیروهای امنیتی فعال هستند و نهاد‌های اطلاعاتی هویت مسافران به آمریکا و هدف سفر آنها را دقیقا بررسی می‌کنند. به همین دلیل ما پادشاهی سعودی را در لیست این کشورها قرار ندادیم، و اطمینان می‌دهیم که این دستور، مسلمانان را مستقیما هدف قرار نداده است».

وزیر امنیت ملی آمریکا گفت این کشور قصد ندارد کشورهای دیگری را به لیست کشورهای منع شده اضافه کند.

کلی که در نشست کنگره آمریکا سخن می‌گفت تاکید کرد، این کشور قصد ندارد که کشورهای دیگری را به لیست ۷ کشوری اضافه کند که بنا به دستور رییس‌جمهوری آمریکا، شهروندان آنها موقتا از ورود به این کشور منع شده‌اند.

کلی این سخنان را در واکنش به گزارش‌هایی بیان داشت که ادعا می‌کنند دولت ترامپ قصد دارد ۱۲ کشور دیگر را به این لیست اضافه کند.

ترامپ طی دستوری شهروندان هفت کشور ایران، عراق، لیبی، سوریه، سودان، سومالی و یمن را از ورود به آمریکا منع کرد.

اما یک قاضی فدرال در شهر سیاتل حکمی صادر کرده که موقتا اجرای این دستور ترامپ را به حالت تعلیق درآورده است. حکم صادره از سوی قاضی جیمز روبارت برای کشور آمریکا لازم الاجراست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید