از این پس می‌شود زنان روس را کتک زد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، اصلاح قانونی جنجال برانگیز را امضا کرد که طی آن، خشونت خانگی دیگر جرم شناخته نمی‌شود و مجازات آن هم تخفیف می‌یابد.

این اصلاحیه که روز سه‌شنبه 7 فوریه در دو مجلس روسیه تصویب شد و در همان روز به امضای پوتین رسید، جنجال بزرگی آفرید. منتقدان می‌گویند این اصلاحیه، پیامی غلط در کشوری است که بنا بر برخی آمارها، هر 40 دقیقه، یک زن در آن به دلیل خشونت خانگی، کشته می‌شود.

از این پس شوهرانی که همسران یا فرزندان خود را بدون این‌که باعث خونریزی یا شکستی استخوان در آن‌ها شوند، کتک بزنند، تنها 15 روز زندانی می‌شوند یا این‌که می‌توانند به جای این مدت زندان، جریمه پرداخت کنند. البته شرط این است که این خشونت، سالی بیش از یک بار تکرار نشود. پیشتر مجازات این نوع جرم، حداکثر 2 سال زندان بود.

روزنامه گاردین به نقل از الینا پوپووا فعال مدنی روس که کمپینی علیه این اصلاحات قانونی به راه انداخته، گزارش داده که گفته است: «تصویب این اصلاحات در صورتی مناسب بود که قانونی برای پایان دادن به خشونت خانگی وضع می‌شد».

او افزود که تصویب اصلاحیه به این صورت نشان می‌دهد عزمی برای تعامل با مشکل خشونت خانگی در روسیه وجود ندارد.

اما موافقان اصلاحیه حرف دیگری دارند. اولگا بتالینا نماینده پارلمان روسیه که در تدوین اصلاحیه مشارکت داشت، در این باره گفت: «مساله قانونی کردن کتک زدن نیست. همه می‌دانیم که کتک زدن اقدام خوبی نیست. اما مساله مجازات صحیح متخلفان است و باید تفاوتی میان عاملان خشونت از خانواده و غیر خانواده وجود داشته باشد».

دیگرانی هم می‌گویند هدف از اصلاحیه، حمایت از کانون خانواده است که سنت‌ها در روسیه آن را مقدس می‌داند. به طور مثال دمتری سمیموف کشیش روس و رئیس کمیته کشیش های ارتودوکس ویژه امور خانوده، در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت: «این‌که دولت در امور خانواده دخالت کند، اندیشه‌ای وارداتی از غرب است. برخی مسائلی که در شمال اروپا روی می‌دهد، هتلر هم خوابش را نمی‌دید».

هفته گذشته مجله «کومسومولسکایا پروادا» در صفحات بخش «علوم» خود، مقاله‌ای درباره «مزیت‌های کتک زدن همسر» منتشر کرد. در این مقاله آمده است: «پژوهش‌های علمی جدید نشان می‌دهد که همسران مردان خشمگین، حق افتخار کردن به زخم‌هایی که در اثر کتک خوردن برداشتند را داردند. دانشمندان علوم بیولوژیک می‌گویند کتک زدن زنان فواید مثبتی دارد از جمله به دنیا آوردن فرزندان مذکر».

پوپووا می‌گوید هنگامی که به تنهایی روبروی پارلمان برای اعتراض به اصلاحیه ایستاده بود، بسیاری از مردم به او فحش می‌دادند. برخی هم او را متهم به دریافت پول از کشورهای غربی کردند. بعضی هم به او گفتند زنان مستحق کتک خوردن هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید