رئیس‌جمهوری جنوب سودان دستور قتل سربازان تجاوزگر را صادر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با هدف آرام کردن شهروندان خشمگین و کاهش شدت واکنش‌های بین‌المللی درباره تجاوز سربازان سودان جنوبی به زنان و دختران بی‌دفاع، سالواکیر، رئیس‌جمهوری این کشور دستور داد، هر سربازی که به شهروندان تجاوز کند، باید کشته شود.

به گزارش رویترز، سالوا کیر در خلال دیداری از شهرک "یای" گفت: آنها که به زنان و دختران تجاوز می‌کنند، مرتکب عملی غیرقانونی شده‌اند و این موضوع جزو سیاست‌های دولت نیست.

وی افزود: از ژانرال پل مالونگ، فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح و وزیر دفاع می‌خواهم که از امروز موارد اینچنینی را به من گزارش دهد. در صورت رخ‌دادن چنین موضوعی، سرباز تجاوز را به ضرب گلوله خواهیم کشت.

در دسامبر گذشته، سازمان ملل درباره بالاگرفتن تنش‌های نژادی در سودان جنوبی هشدار داده و گفته بود ممکن است به این موضوع به یک قتل عام منجر شود.

پس از آنکه در سال 2013 سالوا کیر، نائبش را که از افراد قبیله نویر بود، کنار گذاشت، جرقه‌های جنگ داخلی در این کشور زده شد. سالوا کیر از افراد قبیله دنکا است.

سازمان حقوقی و ناظران سازمان ملل متحد می‌گویند سربازان ارتش سودان جنوبی، به برخی از زنان و دختران، بر اساس نژاد آنها تجاوز کرده‌اند. با اینحال تنها تعداد اندکی از این موارد تجاوز به عنف که سربازان انجام داده‌اند، گزارش شده‌اند.

گزارش‌هایی که درباره سهل‌انگاری حکومت سودان جنوبی در محاکمه سربازان تجاوزگر منتشر شده، تنش‌هایی در روابط این کشور و کشورهای غربی که به سودان جنوبی کمک مالی می‌کنند، به وجود آورده است. این کشورها بخش اعظم نیازهای بهداشتی و آموزشی سودان و همچنین هزینه‌های حضور 15 هزار سرباز حافظ صلح در این کشور را تامین می‌کنند.

جنگ داخلی و ناامنی بیش از سه میلیون نفر از مردم سودان جنوبی را به فرار از منازلشان وادار کرده است. گزارش شده تعدادی از زنان که برای یافتن غذا یا هیزم به خارج از اردوگاه‌های سازمان ملل رفته‌اند، از سوی سربازان سودان جنوبی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید