جان بولتون: ترامپ باید برجام را پاره کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل، تحریم‌های آمریکا بر علیه ایران را کافی نداست و از دونالد ترامپ خواست برجام را پاره کند. او این توافق را یک "خطای دیپلماتیک" خواند.

به گزارش وال‌استریت‌ژورنال، جان بولتون سفیر سابق ایالات متحده در سازمان ملل معتقد است که آزمایش موشک‌های بالستیک توسط ایران نشان می‌دهد این کشور تصمیمی برای همراهی با جامعه بین‌المللی ندارد و این موضوعی است که "پاره کردن برجام" توسط دونالد ترامپ را توجیه‌پذیر می‌کند.

بولتون که یکی از گزینه‌های ترامپ برای منصب وزیر خارجه در دوره انتقال قدرت میان اوباما و ترامپ بود، باور دارد که تحریم‌های جدید و لحن قاطع دونالد ترامپ برای متوقف کردن ایران کافی نیست.

وال‌استریت‌ژورنال به نقل از بولتون می‌نویسد: " آزمایش‌های موشکی روز شنبه ایران، یک دلیل دیگر به دونالد ترامپ داد تا توافق‌نامه‌ای که رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا با ایران امضا کرده بود را پاره کند".

جان بولتون توافق هسته‌ای با ایران را یک "اشتباه دیپلماتیک" خواند و در اشاره به این توافق و همچنین قطعنامه 2231 شورای امنیت گفت: ایران از فعالیت موشکی-بالستیکی منع نشده است بلکه تنها "از آن خواسته و درخواست شده" در فعالیت مربوط به موشک‌های بالستیک طراحی شده که قادر به حمل سلاح‌های اتمی باشند، شرکت نکند.

سفیر سابق ایالات متحده در سازمان ملل می‌گوید: ابهامات موجود در توافقنامه هسته‌ای به ایران اجازه دور زدن این توافق را داده است. در واقع ایران می‌گوید برنامه تسلحیات هسته‌ای ندارد و این از نظر ایران برنامه موشک‌های بالستیک نقض برجام نیست.

جان بولتون معتقد است، "هر روزی که واشنگتن اجازه می‌دهد بدون پاره کردن توافق هسته‌ای بگذرد، در واقع آن روز خطری برای آمریکا و دوستانش است."

جان بولتون از آگوست 2005 تا دسامبر 2006 از سوی جورج بوش پسر به عنوان سفیر ایالات متحده در سازمان ملل مشغول به کار بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size