حراج تلفنی که برای مرگ میلیون‌ها انسان به کار رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک تلفن قدیمی که آدولف هیتلر، رهبر رایش سوم و پیشوای آلمان نازی از آن برای صادر کردن دستور مرگ میلیون‌ها انسان استفاده کرده بود، در آمریکا به حراج گذاشته می‌شود.

به گزارش واشنگتن پست، از طریق این تلفن بود که آدولف هیتلر دستور سوزاندن میلیون‌ها انسان را در هولوکاست صادر کرد. روی این تلفن که اندک زمانی پس از خودکشی هیتلر در مخفیگاهش، پیدا شد، نام آدولف هیتلر و صلیب شکسته نقش بسته است.

این تلفن در نگاه اول شاید یک تلفن قرمز رنگ ارزان و قدیمی به نظر آید، لیکن این تلفن که به "تلفن مرگ" معروف بود، حالا با قیمت بیش از نیم میلیون دلار به مزایده گذاشته شده است.

یک افسر انگلیسی به نام رالف راینر این تلفن را مخفیگاه هیتلر برداشته و آن را درون کیفش پنهان کرده و با خود به بریتانیا برد. او دهه‌ها این درباره این تلفن حرفی نزد و آن را از ترس اینکه به سرقت و غارت اموال متهم شود، پنهان کرد.

رانولف پسر 82 ساله آن افسر انگلیسی هم‌اکنون صاحب این تلفن است. او در این‌باره به واشنگتن پست گفت: روزی را به یاد دارم که پدرم از جنگ برگشت و تلفن ویژه هیتلر را درون کیفش پنهان کرده و با خود آورده بود. برخلاف خیلی‌های دیگر که با آثار به جای مانده از جنگ فخر فروشی و مباهات می‌کنند، پدرم سال‌های متمادی در این‌باره چیزی نگفت. این تلفن توسط هیتلر برای صادر کردن دستورات مرگ به کار می‌رفت و اگر به استفاده‌ای که از این تلفن می‌شد، بیاندیشیم، درخواهیم یافت که این تلفن یک ابزار منحوس و نفرین‌شده است.

این تلفن که در 19 فوریه در گالری آلکساندر برای مزایده آثار تاریخی در شهر چیساپیک مریلند عرضه خواهد شد، با توجه به شرایط سیاسی جهان امروز، اهمیت سیاسی و تاریخی، به اندازه دوران هیتلر یافته است.

رانولف افزود: بسیاری از فرامینی که توسط هیلتر صادر شده و بر زبان او جاری شد، از طریق این تلفن به جهان خارج منتقل شد و برخی از آنها در تاریخ ثبت شد. این موضوعی است که ما هیچگاه نباید از یاد ببریم.

هیتلر در29 آوریل 1945 در روزهای پایانی نبرد برلین، با اوا براون که برای سال‌های طولانی معشوقهٔ او بود، ازدواج کرد و در 30 آوریل، یعنی یک روز پس از ازدواجش، به همراه همسرش در پناهگاه زیرزمینی "فوهرر بانکر" در برلین خودکشی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید